10 Ekim 2014 11:58

Suriyeli mülteciler Latin Amerika’da

Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica ve hükümeti, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göçmenler Örgütü ile birlikte yürüttüğü program kapsamında Suriyeli mültecileri yeni bir yaşam kurmaları için Uruguay’a getirdi.

Paylaş

Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica ve hükümeti, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göçmenler Örgütü ile birlikte yürüttüğü program kapsamında Suriyeli mültecileri yeni bir yaşam kurmaları için Uruguay’a getirdi.

12 bin kilometre ve 2 gün boyunca süren yolculuğun ardından 54 kişilik 5 Suriyeli aileden oluşan ilk grup perşembe günü Uruguay’a ulaştı. Gelenlerin çoğu çocuk ve genç.
Mültecilerin, doktorlar, çevirmenler ve Uruguay İnsan Hakları Sekreteri Javier Miranda eşliğinde salı günü Lübnan’dan ayrıldığı açıklandı.

İSPANYOLCA EĞİTİMİ VE SOSYAL YARDIM

Ailelerin iki ay boyunca kalacakları Maristas Kardeşler Evi isimli tarihi büyük bir binaya yerleştirildikleri belirlendi. Ailelere burada İspanyolca dersleri verilecek, Urguay’ı ve Uruguay kültürünü öğrenmelerine ve ülkeye alışmalarına yardımcı olanacak. Bu sürenin sonunda yetişkinler için çalışabilecekleri uygun işler ayarlanacak.
Başkent Montevideo’da güzel bir mahallede bulunan yapının 14 odası, geniş salonları bulunuyor ve ağaçlıklı büyük bir bahçeye sahip. Bahçesinde spor yapılabilecek alanlar olduğunu da gelen bilgiler arasında.

Binanın bulunduğu mahallede yaşayanların da mültecilerin gelişi konusunda bilgilendirildiler. Basına konuşan 44 yaşındaki mahalleli Fernando Silva, yeni misafirlerinin gelişinden memnun olduklarını söyledi.
 
İKİNCİ ETAP ŞUBAT 2015’TE

Uruguay, Latin Amerika’da mülteciler için bu tarz bir proje hazırlayan ilk ülke oldu. Programda mültecilere iş, konut ve iki yıl boyunca geçimlerini sağlayabilecekleri miktarda yardım yapılması planlanıyor. Bu sosyal projenin ülkeye maliyeti ise 2.5-3 milyon dolar olacağı hesaplanıyor. Projenin ikinci etabı ise Şubat 2015’te gerçekleştirilecek ve 80 Suriyeli mülteci daha Uruguay’a gelecek.

Uruguay İnsan Hakları Sekreteri Javier Miranda projenin bir “göçmenlik programı” değil “yeniden yerleşme programı” olduğunu vurguluyor.
Başkan Mujica gibi Miranda’da Latin Amerika’nın diğer ülkelerinin de benzer programlarla Suriyeli mültecilere yardım etmesi gerektiğini düşünüyor. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır\'da yaralı 2 kişi hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Gebze’de “Ekonomik kriz ve sınıf mücadelesi” paneli düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa