10 Ekim 2014 06:00

İngilizler Sierra Leoneli çocuğu okuldan attırdı!

İngiltere vatandaşı ve bir İngiliz yardım kuruluşunun Sierra Leone yöneticisi olan Miriam Mason-Sesay’ın 9 yaşındaki oğlu, yazıldığı okuldaki bazı velilerin ‘ebola histerisi’ yüzünden okuldan atıldı. Dünya Sağlık Örgütü ise tehlikeli virüsün yayılmasında bir gerileme olmadığı konusunda uyardı.

Paylaş

Sierra Leoneli 9 yaşındaki erkek çocuğunun yazıldığı İngiliz okulundaki kaydı bazı velilerin “ebola histerisi” nedeniyle silindi. Annesi İngiliz merkezli bir yardım kuruluşu olan Ecudaid’in Sierra Leone direktörü olan Kofi Mason-Sesay, Stockport’taki St. Simon Katolik İlkokuluna yazılmıştı.  Ancak bazı veliler sosyal medyada kampanya başlatarak çocuğun okuldan atılmasını sağladı.

Hem Britanya hem Sierra Leone vatandaşı olan Kofi, bu ay eğitime başlayacaktı. Annesi Miriam Mason-Sesay, “Okul yönetimi çok iyiydi ancak azınlık bir grup velinin facebookta başlattı kampanyanın bastısı altında kaldılar” dedi. Miriam Mason-Sesay, yardım etkinlikleri nedeniyle sık sık İngiltere’ye gidip geliyordu ve Kofi ve annesinin İngiltere’de sınırsız ikamet hakkı bulunuyordu.

Kofi’nin İngiltere’de olduğu zamanlarda eğitiminden uzaklaşmaması için kısa periyodlarla İngiltere’deki okulda ders görmesi planlaıyordu.
Anne Miriam Mason-Sesay, Kofi’nin 3 yaşından beri aynı okulda zaman zaman eğitim aldığını ve bu zamana kadar sorun yaşanmamış olduğunu belirtti.

İNGİLTERE EBOLA İÇİN ‘ASKER’ GÖNDERİYOR

ABD’nin ardından İngiltere de Batı Afrika’ya Ebola ile mücadele gerekçesiyle askeri birlik gönderme kararı aldı. İngiltere 750 asker ve doktor, 3 helikopter ve askeri gemi gönderecek. İngiliz birliklerinini Ebola salgınından etkilenen Batı Afrika ülkelerinden  Sierra Leane’ye gönderileceği öğrenildi.

DUNCAN ÖLDÜ, DALLAS PANİKTE

ABD’de tedavi gören 42 yaşındaki Liberyalı Ebola hastası Thomas Duncan’ın önceki gün yaşamını yitirmesi ülkede paniğe neden oldu. ABD saatiyle Çarşamba sabahı 7.51’de meydana gelen ölüm Duncan’ın tedavi gördüğü Dallas eyaletinde paniğe neden oldu.

Daha önce Duncan’ın evinde bulunmuş Dallas Şerif Ofis’inden bir yüzbaşı Ebola korkusuyla hastaneye başvurdu. Dallas’ta şu ana kadar Duncan ile temas ettiği tespit edilen  48 kişi gözlem altında tutuluyordu.

İspanya’da ölümcül Ebola virüsü kaptığından şüphe edilen 3 kişi daha hastaneye kaldırıldı, böylece karantinaya alınanların sayısı 6’ya çıktı.

DSÖ: EBOLA YAVAŞLAMIYOR

Dünya Sağlık Örgütü Ebola salgınının yavaşladığına dair bir bulgu olmadığı açıkladı.
Bugüne kadar 3 bin 879 can alan salgınla ilgili açıklama yapan örgüt, “Gine, Liberya ve Sierra Leone’de durum kötüleşmeye devam ediyor. Batı Afrika’da Ebola salgınının kontrol altına alındığına dair bir bulgu bulunmamaktadır” dedi.  (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır\'da polis havadan gaz bombası atıyor

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa