10 Ekim 2014 06:00

Altın Portakal sansürün gölgesinde başlıyor

AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bugün sansür tartışmalarının gölgesinde başlıyor.

Paylaş

AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bugün sansür tartışmalarının gölgesinde başlıyor.
10 günü bulan sansür tartışmaları, festivalde Ulusal Belgesel Yarışması’nda gösterileceği açıklanan ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ belgesel filmi “Türk Ceza Kanunu’nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği” gerekçesi ile çıkarılmasının ardından başladı.
Programdan çıkarılması tartışma yaratan ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ filminin altyazısı “küfürsüz” olan yeni filmin alınması ve festivalin TCK’ya göre sansür uygulamasının arkasında durması üzerine tepkiler büyüdü ve 11 jüri üyesi “TCK’yı referans almak sansürü onaylamaktır” diyerek festivaldeki görevlerinden istifa etti. Ardından Ulusal Belgesel Film Yarışması Ana Jüri Başkanı Can Candan, festival komitesinin sansürcü tutumundan dolayı istifa etti. Jüri üyelerinin istifalarının ardından 36 sinema yazarı da festivale katılmayacağını açıkladı. Festival bütün bu tepkilere karşın sinemacılara çağrı yaparak “festivali bir sinema bayramı biçiminde kutlamaya davet” etti.
Festivalin “bayram daveti” de tepkileri yumuşatmadı. Ve festivalden beklenen özür ve sansür kararından vazgeçen bir açıklama gelmeyince belgesel yönetmenleri, jüriler ve sinema yazarları “Gitmiyoruz” açıklamaları yaptı üstü üste.
Sansür tartışmaları yapılan tüm görüşmelere rağmen festival komitesinin sansür kararında ısrar etmesi ve filmleri TCK’nın maddelerine dayanarak değerlendirmesine karşın 13 belgeselin bu bölümden çekilmesiyle sonuçlandı. Ve festival bunun üzerine Ulusal Belgesel Yarışması’nı iptal etti.
Festivalin Ulusal Yarışma Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yer alan 11 filmin yönetmen ve yapımcıları ise yaptıkları açıklamayla festival alanını terk etmeyeceklerini duyurdular.  Aralarında Derviş Zaim, Onur Ünlü, Çiğdem Vitrinel ve Erol Mintaş gibi yönetmenlerin yer aldığı imzalı açıklamada sansüre karşı mücadelelerini sinemaya ait olan alandan, festivalden sürdüreceklerini belirtildi.
Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ‘Antalya Film Forum’ bölümünde yer alan iki film de yönetmenleri tarafından sansüre karşı tepki olarak festivalden çekildi. Ahu Öztürk, Nesra Gürbüz ve Çiğdem Mater’in ortak yapımı ‘Toz Bezi’ ile Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın filmi ‘Bir Hayalin Ayrıntıları’, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ‘Antalya Film Forum’ bölümünden çekildiklerini açıkladılar.
Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bugün sansürün gölgesinde, sansüre karşı verilen mücadelede 10 günü geride bırakarak başlıyor. (İstanbul/EVRENSEL)


İKİ KISA DAHA ÇEKİLDİ

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali bugün sansür tartışmaları ile başlarken, Kısa Film Seçkisi’nde yer alan ‘Berfeşir / Dondurma’ ve ‘Ağrı ve Dağ’ filmleri yönetmenleri tarafından festivalden çekildi.
‘Berfeşir / Dondurma’ filminin yönetmeni Serhat Karaaslan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Altın Portakal Film Festivalinde günlerdir tartışılan sansür ve Kobane’ye yapılan saldırılar nedeniyle festivalden geri çekiliyorum. Sansür meselesinin daha uzun bir süreçte ve sağlıklı bir ortamda tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Kobane’ye yapılan saldırılar, ülkedeki protestolarda ölen insanların ve de OHAL durumunun olduğu bu günlerde ülke gündeminin sadece Kobane olması gerektiğini düşünüyorum.”
‘Ağrı ve Dağ’ filminin yönetmenleri Hasan Serin ve Armağan Lale ise açıklamalarında “Sansür meselesinin daha uzun bir süreçte ve sağlıklı bir ortamda tartışılması gerektiğini düşünüyoruz. Filmimiz Ağrı ve Dağ'ı çekiyoruz.” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Şiir itirazdan temellenir’

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa