09 Ekim 2014 22:06

Yurt gazetesinde tahliye sevinci

Suriye rejimi için ajanlık yaptığı iddiasıyla tutuklanıp 20 ay hapiste tutulan gazeteci Hasan Kabakulak tahliye oldu.

Paylaş

Suriye rejimi için ajanlık yaptığı iddiasıyla tutuklanıp 20 ay hapiste tutulan gazeteci Hasan Kabakulak tahliye oldu.

Suriye’de Beşar Esad rejimine ajanlık yaptığı ve Suriyeli muhalif bir avukatın Türkiye’den Suriye’ye kaçırılmasına yardım ettiği iddiasıyla tutuklu yargılanan Yurt gazetesi muhabiri Hasan Kabakulak 20 ay sonra tahliye edildi. Bianet’in haberine göre Hatay 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yanlısı Musa Ahmad Emhan'ın kaçırılmasından da sorumlu tutulan Kabakulak ile birlikte üç sanığın tahliyesine karar verdi. 1 Ekim’de görülen duruşmada mahkeme, üç sanığın da tutuklu bırakmaya karar verdi.

20 AY SONRA SERBEST

Duruşmada daha önce emniyet ve istihbarat adına çalıştığını itiraf eden tutuklu sanık Mürsel Almaz, birçok kişinin ölümüne yol açan Cilvegözü ve Reyhanlı patlamalarının MİT çalışanı olduğu iddia edilen Heysem Topalca ve ekibice organize edildiğini söyledi.

Yurt gazetesi dışında, Hatay'daki Asi gazetesi ve Suriye Devlet Televizyonu Hatay muhabiri de olan Kabakulak, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” şüphesiyle gözaltına alınarak Adana Nöbetçi Mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Gazetecinin davası sürüyor.

Kabakulak, Yurt gazetesi için, “Hatay’da ÖSO hastanesi”, “İngiliz ambulansın Hatay’da işi ne?”, “Cihatçılar saldırılarına Türkiye'de hazırlanıyor” gibi haberlere imza atmıştı. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Bingöl\'de silahlı saldırı: 2 polis yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa