09 Ekim 2014 17:42

HES inşaatı doğayı yok etti

Ordu’da, yapımı devam eden ‘Darıca 2’ HES projesi için doğanın tahrip edildiğini savunan Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu sözcüsü Gül Ersan, “Bölgede çok büyük alanda ağaç kesimi yapıldı. Maalesef bu yayladaki güzellikler yok oldu” dedi.

Paylaş

Ordu’da, yapımı devam eden ‘Darıca 2’ HES projesi için doğanın tahrip edildiğini belirten Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu sözcüsü Gül Ersan, “Bölgede çok büyük alanda ağaç kesimi yapıldı. Maalesef bu yayladaki güzellikler yok oldu” dedi.

Ordu’nun Kabadüz ilçesi sınırları içerisinden geçen Turnasuyu Deresi’nin suyunun kaynağa yakın bölümündeki yüzde 60’lık kısmının, 7 kilometrelik tünelle ‘Darıca 2’ HES’in kullanması amacıyla Melet Irmağı’na taşınması için 2 yıl önce başlatılan çalışmalar sürüyor. 2 yılda yüzlerce ağacın kesildiğini söyleyen Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri, çalışmayı 1 yıl önce Ordu İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

Gül Ersan, Turnalık Yaylası’ndaki kamp yerinin HES çalışmaları nedeniyle tamamen yok olduğunu, yaylanın doğal güzelliklerinin de olumsuz yönde etkilendiğini söyledi. Ersan “Darıca 2 HES kapsamında çok büyük bir alanda ağaç kesimi yapıldı. Halen de devam ediyor. Bu ağaç kesimi oradaki obalara kadar dayandı. Daha önce orada vosvos şenliği yapılıyordu, kamp kuruluyordu. Turnasuyu’nu besleyen derelerden toplanan sular, Melet Irmağı’na aktarılacak. Buranın doğasında olumsuz gelişmeler olacak” dedi. (Ordu/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Dargeçit ve Nusaybin\'de asker halka ateş açtı: 2 ölü

SONRAKİ HABER

UNISON Konferansı'nda Türkiye'deki baskılar konuşuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa