09 Ekim 2014 14:38

Kılıçdaroğlu: Türk askeri Kobani'yi kurtarıp geri gelsin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kobani olayları ile ilgili düzenlediği basın toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, 'Gelin, askerimizin kara harekatını Kobani’nin kurtarılması ve IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla sınırlandıralım. Tezkereyi hemen çıkaralım böylece halkımızın akrabalarını IŞİD’in öldürmesine izin vermeyelim' dedi.

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Dün akşam kurmayları ve MYK üyeleri ile son günlerde yaşanan olayları ve gelişmeleri değerlendiren Kılıçdaroğlu, bugün de bazı MYK üyeleri ve kurmayları ile yaptığı durum değerlendirmelerini paylaştı. Meclis'ten çıkan Irak ve Suriye tezkerelerine eleştiride bulunan Kılıçdaroğlu, "Gelin askerimizin kara harekatını Kobani'nin kurtarılması ve IŞİD'in buradan püskürtülmesi hedefi ile kısıtlayalım. Böyle bir tezkereyi Meclis'ten hemen yeniden çıkaralım. Böylece halkımızın akrabalarını IŞİD gibi bir terör örgütünün öldürmesine izin vermeyelim. Tezkereden ülkemize yabancı asker konuşlandırma maddesini kesinlikle çıkaralım. Onun yerine hava harekatları için iş birliği sağlayabileceğimiz ifadesini koyalım" dedi.

"MAĞDURLARIN ZARARLARININ KARŞILANMASI YÖNÜNDE BİR YASANIN ACİLEN ÇIKARTILMASINA ÖNCÜLÜK EDECEĞİZ"

Kılıçdaroğlu, ayrıca itidal çağrısı yaparak vatandaşları sokaktan geri çekilmeye davet ederken "Hükümete hatırlatmak isteriz ki son günlerdeki toplumsal olaylarda çok sayıda kamu binası sivil vatandaşların iş yerleri araçları zarar gördü, yağmalandı. Mağdurların zararlarının karşılanması yönünde bir yasanın acilen çıkartılmasına öncülük edeceğiz. Hükümetten tahrip edilen Atatürk büstleri ve heykellerini de yenilemesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"BU TALİHSİZ OLAYLAR HÜKÜMETİN KONTROLÜ KAYBETTİĞİNİN AÇIK GÖSTERGESİDİR"

CHP'nin son yaşanan olaylarla ilgili görüşlerini aktaracağını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ülkemiz maalesef AKP hükümetlerinin politikaları sonucunda çok tehlikeli bir dönemece girmiş bulunmaktadır. Her siyasi düşünce ve inançtan vatandaşlarımız büyük bir infial içindedir. Hükümet ise bütün bu sorunları başımıza açan kendisi değilmiş gibi şimdi de misliyle vereceği cezalarla halka sindirmeye çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 yıldır ilk defa bu boyutta şiddet içeren protestolarla sokaklarda karşı karşıya gelmişlerdir. İktidarın IŞİD'e verdiği destek, bu terör örgütünün kendi vatandaşlarımızın akrabalarını Kobani'de acımasızca katletmesi bizi tarihimizde ilk kez sokaklarda bu kadar kardeş kanı dökülmesine sebep olan bir noktaya taşımıştır. Şu anda 6 ilde ve çok sayıda ilçede sıkı yönetimi andıran sokağa çıkma yasakları uygulanmaktadır. 23 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 145 vatandaşımız ise yaralı durumda. Yüzlerce gözaltı var. Bu son talihsiz olaylar hükümetin iddia ettiği gibi kaos lobisinin işi değil, iktidarın basiretsizliğinin ve artık kontrolü kaybettiğinin açık göstergesidir" diye konuştu.

"CHP İKTİDARSA OLSA IŞİD'E DESTEK VERMEZDİ"

CHP'nin bu dönemde iktidarda olsa nasıl bir politika izleyeceğini 4 maddede anlatan Kılıçdaroğlu, "Konuşunca hemen arkadan CHP olsaydı ne yapardı, diye cümleler kurulur. Ben size CHP olsaydı ne olurdu, onu anlatacağım. Eğer CHP iktidarda olsaydı mezhepçi bir politika asla uygulanmazdı. Eğer CHP iktidarda olsaydı ülkemizin dış politikasını dehşet salan dinci terör örgütlerine asla teslim etmezdi. Eğer CHP iktidar olsaydı yanı başımızda Irak ve Suriye'de devlet kursun diye IŞİD'e destek vermezdi. Eğer CHP iktidar olsaydı ülkemizin yüksek çıkarlarını kendi kurumlarımızla ve kendi askerlerimizle korurduk. Böylece toplumsal barışın tehlikeye atılması da söz konusu olmazdı. Hükümetin bundan sonra yabancı güçlerin iradesine bağlı olarak önüne konulacak reçeteyi uygulamaktan başka çaresinin kalmayacağının görülmesi gerekiyor. AKP cumhuriyet tarihimizde ilk defa sanki ülkemizin yeterli askeri gücü yokmuş gibi veya kendisinin başa çıkamayacağı ölçüde büyük bir işgale hazırlanıyormuş gibi çıkardığı teskere ile topraklarımızda asker konuşlandırmaya yabancı asker konuşlandırma kararı vermiş bulunmaktadır. Bunu asla doğru bulmadık ve bulmuyoruz" dedi.

"ASKERİMİZİ DERHAL GERİ ÇEKECEĞİMİZİ TAAHHÜT EDELİM"

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "CHP, teskereye hükümetin IŞİD'le mücadele yerine hedef kaydırması ve ülkeyi büyük bir savaş sürüklemesi niyeti taşıması nedeniyle karşı çıkmıştır. Bugün ise hükümeti tekrar aklı selime davet etmek istiyoruz. Şu çağrıda bulunuyoruz. Gelin askerimizin kara harekatını Kobani'nin kurtarılması ve IŞİD'in buradan püskürtülmesi hedefi ile kısıtlayalım. Böyle bir teskereyi meclisten hemen yeniden çıkaralım. Böylece halkımızın akrabalarını IŞİD gibi bir terör örgütünün öldürmesine izin vermeyelim. Onların evlerine salimen dönmelerini bizzat biz gerçekleştirelim. Bu hedefin gerçekleşmesi ile birlikte askerimizi derhal geri çekeceğimizi taahhüt edelim. Teskereden ülkemize yabancı asker konuşlandırma maddesini kesinlikle çıkaralım. Onun yerine hava harekatları için iş birliği sağlayabileceğimiz ifadesini koyalım. Böylece herkes ne anlama geldiğini çıkartamadığı torba teskere yerine hedefi ve kapsamı belli olan bir teskereyi desteklesin. Bu çerçevede biz de CHP olarak ülkemizin bekası için her türlü desteği verelim"

"KÜRT VATANDAŞLARIMIZI AKP'NİN İKİ DUDAĞI ARASINA TESLİM ETMEK YERİNE..."

Hükümetten tahrip edilen Atatürk büstlerini yenilemesini beklediklerini ve sokak olaylarından mağdur olan kişilerin zararlarının karşılanmasını beklediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Çözüm süreci denilen AKP'nin kendi yayılmacı hülyasını gerçekleştirinceye kadar Kürt vatandaşlarımızı oyalama ve hepimizi kandırma egzersizi artık boş çıkmıştır. Kürt vatandaşlarımıza bundan böyle AKP'nin iki dudağı arasına teslim etmek yerine mecliste toplumsal uzlaşıyı sabırla kurmak amacıyla siyaseti ve gerçek demokrasiyi desteklemeye davet ediyoruz. Vatandaşlarımızın sokaktan çekilerek itidalli davranmaya çağırırken hükümete hatırlatmak isteriz ki son günlerdeki toplumsal olaylarda çok sayıda kamu binası sivil vatandaşların iş yerleri araçları zarar gördü yağmalandı. Mağdurların zararlarının karşılanması yönünde bir yasanın acilen çıkartılmasına öncülük edeceğiz. Hükümetten tahrip edilen Atatürk büstleri ve heykellerini de yenilemesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Polis kampüse girdi, öğrenci ve akademisyenler gözaltında

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa