09 Ekim 2014 09:57

ABD: IŞİD Türkiye için doğrudan tehdit

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Irak ve Suriye'de terör estiren, Türkiye sınırındaki Kobanê'yi ele geçirmeye çalışan IŞİD'İn, Türkiye'ye doğrudan tehdit oluşturduğunu söyledi. IŞİD'in İslam Devleti haber adlı Twitter adresinden yayınladığı bildiride ise, 'Türkiye haçlı seferlerinde yer almasının bedelini ağır ödeyecektir' denildi.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Irak ve Suriye'de terör estiren, Türkiye sınırındaki Kobanê'yi ele geçirmeye çalışan IŞİD'İn, Türkiye'ye doğrudan tehdit oluşturduğunu söyledi.

Psaki, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soruya verdiği yanıtta, "Türkiye önemli bir NATO müttefiki. Dünyadaki diğer ülkeler kadar, belki de daha fazla IŞİD tehdidini hissettiler. IŞİD'in direk ve komşu bir tehdit olduğunun farkındalar" dedi. Psaki, "Türk yetkililer Esad ile ilgili söylemlerinde, IŞİD'e karşı olan söylemlerinden daha açık. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna da, Türkiye'nin odaklanması gereken kendi kaygıları olduğunu belirttikten sonra, "Bu nedenle koalisyonda çok önemli bir rol oynamaları gereğinin nedenlerinden biri bu" diye konuştu.

TAMPON BÖLGEYİ ŞU AN DÜŞÜNMÜYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, başka bir soru üzerine, Suriye'de tampon bölge oluşturma düşüncesini hiçbir zaman göz ardı etmediklerini ancak şu anda bunu uygulamaya geçirmeyi düşünmediklerini söyledi.

Tampon bölge konusunun Türkiye'nin yanı sıra başka ülkelerin de önerdiğini belirten n Psaki, öneriyi görüştüklerini, ilgili ülkelerle görüşmelerin sürdüğünü belirterek, "Şu anda tampon bölge uygulanmasını düşünmesek de bu, öteki ülkelerin getirdikleri bir dizi görüş ve önerileri tartışmayı sürdürmeyeceğimiz anlamına gelmiyor" dedi.

ABD ile Türkiye'nin, Irak ve Suriye'de ortak hedeflerinin desteklenmesini sağlayacak eylemleri belirlemek ve başlatmak için çalıştıklarına dikkat çeken Psaki, "Bir düşünceleri olduğu zaman dile getiriyorlar, biz de bunu konuşmaya açığız. Hiçbir zaman tampon bölge fikrini göz ardı etmedik. Şu anda bunu uygulamaya koymayı düşünmüyoruz" diye konuştu. Psaki, tampon bölgede başta güvenliğin sağlanması olmak üzere birçok konunun göz önünde bulundurulması gerektiğini, bunların kolay konular olmadığını ancak müttefik ülkelerin görüşlerini dinlemekten de mutlu oldukların dile getirdi. 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin tampon bölgenin uygulanmasındaki birçok zorluğa değindiğini belirten Psaki, "Biz konuyu tartışmaya açığız, ortak ve müttefiklerimizi dinlemeye açığız. ABD'nin baş diplomatı olarak bu Kerry'nin görevi. Ancak bu, ABD'nin bu konudaki politikasının değiştiği anlamına gelmiyor" diye konuştu. 

Türkiye'nin yabancı savaşçıların terör örgütü IŞİD'e katılımlarının, finansal katkıların önlenmesi de aralarında olmak üzere, ABD'nin önderliğini yaptığı koalisyona katkıda bulunduğunu anlatan Psaki, "Şu an yapılan görüşmeler askeri anlamda daha çok ne yapabileceği üzerinde" dedi. 

'ÖNCELİĞİMİZ KOBANÊ DEĞİL'

Psaki, Kobanê'de yaşanan IŞİD saldırılarına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta da, ABD'nin önceliğinin Kobanê değil, kendi stratejik hedefleri olduğunu dile getirdi. Kobanê çevresinde son birkaç gündür hava saldırılar gerçekleştirdiklerini anlatan Psaki, "Irak ve Suriye'ye gelince farklı stratejik hedefler var. Daha doğrusu Suriye konusunda. Burada IŞİD'in komuta ve kontrol merkezini, alt yapısını yok etmeye, petrol ve finans kaynaklarına saldırmaya odaklanmış durumdayız, askeri hedeflerimiz bunlar. Kobani'de olanları kaygıyla izlemiyor değiliz. Bu yüzden de müdahale ettik. Ama bu çabaların farklı hedefleri ve parçaları var" diye konuştu.

'TÜRKİYE'DE TOPLANMA VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ DESTEKLİYORUZ'

Psaki, Türkiye'nin değişik kentlerinde IŞİD'e tepki gerekçesiyle düzenlenen gösterilere ilişkin soruyu da, "Protestolardaki çatışmalar nedeniyle yaşamını yitirenler olduğu haberlerinden kaygı duymaktayız. Her zaman olduğu gibi Türkiye'de de toplanma ve ifade özgürlüğünü destekliyoruz. Tüm tarafları şiddetten kaçınmaya ve soğukkanlı olmaya çağırıyoruz" diye yanıtladı. 

IŞİD TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETTİ

Öte yandan, IŞİD'in İslam Devleti haber adlı Twitter adresinden yayınladığı bildiride, "Türkiye haçlı seferlerinde yer almasının bedelini ağır ödeyecektir" denildi.

Türkiye haritasının üzerine el bombaları konulan bir görselle yayınlanan tehdit mesajında, "Türkiye bu savaşa İslam devletinin karşısında girerse, güvenli kalır zannetmesin. Türkiye'nin içinde İslam Devleti'nin binlerce uyuyan hücreleri vardır. Bizim cevabımız çok sert gelecektir" denildi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Aydınlar, Kobanê\'ye yardım koridoru için imza topluyor

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa