09 Ekim 2014 06:00

Ali İsmail davasında mütalaa verilebilir

Ali İsmail Korkmaz davasının 4. duruşması bugün Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Paylaş

Eskişehir’deki  Gezi eylemlerinde polis ve sivil kişiler tarafından darp edilmesi sonucu yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne ilişkin davanın 4. duruşması bugün görülüyor. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 4’ü polis toplam 8 sanığın yargılandığı davada, olay noktasını gören fırıncıya ait güvenlik kamerası görüntüsünde dövülen şahsın Ali İsmail Korkmaz olup olmadığına ilişkin TÜBİTAK raporuda sonunda mahkemeye ulaştı.
Konuyla ilgili gazetemize konuşan Korkmaz ailesi avukatlarından Heval Yıldız Karasu, bugün görülen duruşmada TÜBİTAK ve Adli Tıp raporlarının okunacağını ve beyanların ardından savcının mütalaa verebileceğini söyledi.

TİB: SANIKLAR BİRBİRİNİ TANIYOR

Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesiyle  ilgili davada Fırıncı İsmail Koyuncu ve akrabaları Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, Ebubekir Harlar ile Polis Mevlüt Saldoğan tutuklu yargılanıyorlar. Polis Memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut ise tutuksuz yargılanıyor. 3. duruşmada birbirini tanımadıklarını iddia eden sanık polisler ve fırın çalışanlarının olay sonrası iletişime geçtiklerini kanıtlayan TİB raporları okunmuş, yine Ali İsmail’in başına aldığı darbeler nedeniyle beyin kanaması geçirerek yaşamını yitirdiğini ortaya koyan adli tıp otopsi raporu da mahkemeye sunulmuştu. Ali İsmail’in dövüldüğü ve geçtiği sokakları görüntüleyen 29 güvenlik kamerasının bilirkişi inceleme raporunda da ise, bazı kamera görüntülerinin zedelenmiş olduğu, bazılarının olay noktasından uzak olduğu, olay saatinde havanın kararmış olduğu gibi gerekçelerle Ali İsmail’e saldıran kişilerin net olarak tespit edilemediği ileri sürülmüştü. Mahkeme ara kararında yine tutuksuz sanıklar hakkındaki tutuklama talebini reddetmişti.

‘EMRİ VEREN DE YARGILANSIN’

KAYSERİ’de  Ali İsmail Korkmaz davasının dördüncü duruşması öncesinde Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, basın açıklaması yaptı. Dün Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen platform üyeleri adına basın açıklamasını yapan  avukat Eylem Sarıoğlu, “Siz Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın attığı çığlıkları duyabildiniz mi? Biz duyduk, yüreğimiz duydu, kanımız dondu” dedi. “Canımızdan parça parça canları verdik toprağa. Ethem’i, Mehmet’i, Ali’yi, Abdocan’ı, Medeni’yi, Hasan Ferit’i, Ahmet’i, henüz 15’inde Berkin’i. Sadece Ali İsmail değil toprağa verdiğimiz bu 8 canın katillerinin bir an önce yargılanmasını ve adaletin yerine gelmesini istiyoruz” diyen Sarıoğlu, sadece emri alanların değil, emri verenlerin de yargılanmasını istediklerini söyledi.
Sarıoğlu’nun açıklamasının ardından cadde ve sokaklarda, üzerinde ‘Ali İsmail Korkmaz 3 Haziran’da Gezi olaylarında vahşice dövülerek öldürülmüştür. Davası Kayseri Adliyesi’nde görülmektedir. Bu bir vicdan davasıdır. Çocuklarımızın yaşama hakkına sahip çıkmanın ve güvenli bir gelecek kurmanın davasıdır. Kayseri halkını davaya sahip çıkmaya çağırıyoruz’ yazılı bildiriler dağıtıldı.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Daha çok işsizlik daha çok enflasyon

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa