08 Ekim 2014 20:48

Kıbrıs'ta eylem: 'Diren Kobanê, insanlık seninle'

IŞID'in Kobanê’ye yönelik saldırıları devam ederken, dünyanın her yerinde olduğu gibi Kıbrıs’ta da halk, IŞİD’i protesto etti. Kobanê’deki direnişe destek vermek ve dünya kamuoyuna seslerini duyurmak isteyen Kıbrıslılar, 18.00’da Lefkoşa Teminali’nde toplandı.

Kıbrıs\'ta eylem: \'Diren Kobanê, insanlık seninle\'
Paylaş

IŞID'in Kobanê’ye yönelik saldırıları devam ederken, dünyanın her yerinde olduğu gibi Kıbrıs’ta da halk, IŞİD’i protesto etti. Kobanê’deki direnişe destek vermek ve dünya kamuoyuna seslerini duyurmak isteyen Kıbrıslılar, 18.00’da Lefkoşa Teminali’nde toplandı. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde, ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’ne doğru harekete geçildi. Elçilik önünde çok sayıda polisin beklediği görüldü. Kıbrıslılar buradan sloganlar eşliğinde İngiltere Lefkoşa Büyükelçiliği’ne yürüdü.

‘AKP IŞİD’TEN DESTEĞİNİ DERHAL ÇEKSİN’

İngiliz Elçiliği önünde basın açıklaması yapan Kıbrıslılar,  "Emperyalist güçler Rojava halkının görkemli direnişine yenik düşmüştür” dedi.     

“Rojava’da hırsını alamayan ganimet avcıları, hıncını Şengal’in kutsal insanlarından almaya çalışmış, binlerce insanı katletmiştir” denilen açıklamada, bu duruma Avrupa’nın sessiz kaldığı ancak, YPG ve HPG’nin halkların yardımına koştuğu kaydedildi. “Türkiye, bu süreçte IŞİD’i desteklemiş, dün ise Kobanê’ye destek veren çok sayıda vatandaşını katlederek 6 ilde sıkıyönetim ilan ederek, bu tavrında ısrarcı olduğunu göstermiştir” diyen Kıbrıslılar, “Emperyalist güçlerin Ortadoğu Projesi kapsamında kullandığı maşalardan biri olan IŞİD ve benzeri çetelerden Türkiye’nin desteğini derhal çekmesi” vurgusu yaptı.

Açıklamada son olarak, “Bizler Kürtler, sosyalistler, öğrenciler ve Kıbrıslı Türkler olarak, insanlık düşmanı bu yeşil sermayecilere, çetecilere karşı sessiz kalmanın insanlığa ihanet olduğunu bir kez daha haykırıyor ve halkları gericiliğe ve faşizme karşı bir duvar ören Kobanê halkının mücadelesinin yanında olmaya çağırıyoruz” denildi.

Eyleme, Mezopotamya GKSM, Yeni Kıbrıs Partisi, Baraka, KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, Birleşik Kıbrıs Partisi ve Devrimci Komünist Birlik destek verdi. (Lefkoşa/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir\'de Kobanê için oturma eylemi

SONRAKİ HABER

Kocaelili işçiler: Ücretlerimizin çoğu vergiye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa