08 Ekim 2014 19:11

Emperyalistler 'tampon bölge'yi tartışıyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile ortak basın toplantısı düzenledi. Kerry, Türkiye'nin, koalisyon için öne sürdüğü taleplerden biri olan "tampon bölge oluşturulması" için "İncelenmesi gereken bir fikir" dedi.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile ortak basın toplantısı düzenledi. Kerry, Türkiye'nin, koalisyon için öne sürdüğü taleplerden biri olan "tampon bölge oluşturulması" için "İncelenmesi gereken bir fikir" dedi. PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, tampon bölgeyi işgal sayacaklarını belirtmişti. Pentagon'dan yapılan açıklamada ise 'tampon bölge' uygulamasının masada olmadığını açıkladı.

Basın toplantısında Kerry, Kobanê'nin IŞİD'in eline geçmesinin engellenmesi gibi bir stratejik hedefleri olmadığını söyledi. Kerry, "Kobanê'de neler olup bittiğini canlı yayında seyretmek korkunç olsa da bir adım geri atıp stratejik hedefin ne olduğunu anlamanız gerek." dedi.

Kerry, IŞİD'in komuta-kontrol merkezlerini ve altyapısını hedef aldıklarını belirterek, "Sadece Kobanê değil, tüm Irak ve Suriye'de onları bu kabiliyetten mahrum etmek için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye ve diğer ülkelerin IŞİD'le mücadelede tam olarak hangi rolü oynayacağının önümüzdeki saat ve günlerde netleşmesini beklediğini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise Suriye'de tampon bölge oluşturulmasının seçenekler arasında olduğunu söyledi. Konuyla ilgili bugün Fransa'dan da bir açıklama gelmişti. Fransa Cumhurbaşkanlığı, Hollande'ın Türkiye'nin sınırda tampon bölge oluşturulması önerisine destek verdiğini belirtmişti.

PENTAGON: TAMPON BÖLGE MASADA DEĞİL

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Türkiye'nin önerdiği 'tampon bölge' uygulamasının masada olmadığını açıkladı.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, IŞİD'e karşı askerî seçenekler değerlendirilirken Suriye ile Türkiye arasında tampon bölge oluşturulması fikrinin masada olmadığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

ABD’de ilk Ebola ölümü

SONRAKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa