08 Ekim 2014 17:20

İŞKUR işçisine Kobanê eylemi tutanağı imzalatıldı

AnkaraEmniyeti bir skandala daha imza attı. Polis, Abdi İpekçi Parkı’nda gözaltına aldığı depremzede İŞKUR işçilerine, Kobanê eylemine katıldıklarına ilişkin tutanak imzalattı.

Paylaş

AnkaraEmniyeti bir skandala daha imza attı. Polis, Abdi İpekçi Parkı’nda gözaltına aldığı depremzede İŞKUR işçilerine, Kobanê eylemine katıldıklarına ilişkin tutanak imzalattı. Kobanê ile dayanışma eylemi de polis tutanaklarına “Kanunsuz eylem” olarak geçti.

IŞİD’in Kobanê kuşatmasına tepki göstermek için dün Sakarya Caddesi’nde toplanan yüzlerce kişiye polis daha eylem başlamadan saldırmış, çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı.

Eyleme saldıran polis hızını alamayarak dört haftadır Abdi İpekçi Parkı’nda nöbet tutan depremzede Van İŞKUR işçilerine saldırmıştı. Bir anda parkı kuşatan polis, işçilere “aranızda marjinal gruplar var” diyerek parktaki direniş alanına yönelmiş 9 işçi ve onlara desteğe gelen Emek Partisi (EMEP) ve Emek Gençliği üyelerini de gözaltına almıştı. Emek Gençliği üyelerini gözaltına alırken şiddet kullanan polis, gençleri yerlerde sürükledi, yumruklarla darp etti ve küfür etti. Kadınların saçları çekildi.

TUTANAKTA KOBANÊ’YE AYN-EL ARAP DEDİLER

Abdi İpekçi Parkı’nda gözaltına alınıp İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen yaklaşık 20 kişinin ifade verme işlemleri gece saatlerine kadar sürdü. İfadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldılar. Ancak İŞKUR işçileri ve onlara destek verdikleri için gözaltına alınanlara  imzalattırılan ifade tutanağında “Ankara Dayanışması organizesinde; ‘IŞİD’in Ayn-El Arap’a (Kobanê) yapmış olduğu saldırıları protesto etmek’ amacıyla Sakarya Caddesinde toplanılarak burada yapılan tüm ikazlara rağmen dağılmayarak emniyet mensuplarına taş, şişe vb cisimler atarak saldırmak suretiyle gerçekleştirilen kanuna aykırı eylem esnasında hakkınızda gerekli yasal işlemlerin yapılabilmesi amacıyla orantılı bir şekilde zor kullanılarak yakalandınız” ifadeleri yer aldı.  Ayrıca Sakarya Caddesi’nde IŞİD protestosunun “kanunsuz” olduğu gerekçesiyle “zor kullanılarak dağıtıldığı” da tutanakta ifade edildi.

DİRENİŞİ BİTİREMEDİLER

İŞKUR işçileri bugün de Meclis’e gelerek AKP milletvekilleriyle görüştü. Görüşme sürerken diğer işçiler de Meclis Dikmen Kapısı’nda oturma eylemi yaptı. İşçiler polisin direniş alanlarını ortadan kaldırmasına tepki gösterdiler. Yeniden parka gideceklerini belirten işçiler, talepleri kabul edilene kadar Ankara’dan ayrılmayacaklarını dile getirdiler. Dün polisin müdahalesiyle karşılaşan işçilerden bazıları fenalaştı. Belinden rahatsız olan bir işçi fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Ayağından yaralı olan bir işçiye de Meclis önünde pansuman yapıldı.  (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Emekçiler insanlık için grevde

SONRAKİ HABER

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sokakta ırkçılık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa