08 Ekim 2014 17:07

Emekçiler insanlık için grevde

KESK’e bağlı sendikalar, Kobanê’ye dönük IŞİD kuşatması ve Türkiye genelinde yapılan protestolara yapılan saldırılara karşı eylemde. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca barış ve kardeşlik için grevde olacaklarını belirtirken, BES Genel Başkanı Fikret Aslan, yeni Roboski ve Sivasların yaşanmaması için emekçileri greve güç katmaya çağırdı.

Paylaş

KESK’e bağlı sendikalar, Kobanê’ye dönük IŞİD kuşatması ve Türkiye genelinde yapılan protestolara yapılan saldırılara karşı eylemde. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca barış ve kardeşlik için grevde olacaklarını belirtirken, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Fikret Aslan, yeni Roboski ve Sivasların yaşanmaması için emekçileri greve güç katmaya çağırdı.

Diyarbakır’da bir üyelerinin de polis saldırısı sonucu yaralandığını belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, eğitimcilerin bugün başlattıkları grevi yarın da KESK’le birlikte sürdüreceğini ifade etti. Hem bölgede hem de ülke genelindeki gerginliğin bitmesi için greve çıkacaklarını ifade eden Karaca, “Özellikle IŞİD saldırılarını kınamak için, kamuoyu oluşturmak ve demokrasi, barış, kardeşlik sağlanabilmesi için grev kararı aldık. Sağduyu çağrısı yapmanın yanı sıra, savaşa karşı barış, katliamlara karşı halkların kardeşliğini savunuyoruz ve bunu bir kez daha dile getireceğiz” dedi.

‘YENİ ROBOSKÎLER SİVASLAR YAŞANMAMASI İÇİN’

BES Genel Başkanı Fikret Aslan da, AKP’nin içe ve dışa karşı sürdürdüğü savaş politikalarının “savaş tezkeresi” ile birlikte tehlikeli bir tırmanışa geçtiğini söyledi. Bu politikaların, emekçilere, insanlığa ve halklara hiçbir yararının olmadığını ifade eden Aslan, AKP’nin IŞİD gericiliği ile akrabalığı olduğunu ve aynı zeminden beslendiklerini belirtti. Aslan “Kürt ve Türk halkının beklediği çözüm süreci, savaş politikalarıyla yok edilmekte, her yer yangın yerine çevrilmekte, halkları AKP politikalarına biat etmeye zorlamak için savaş kışkırtılmaktadır. Kobane’de ölüm-kalım mücadelesi veren, ilerici insanlığın katliamına sessiz kalamayız. İçeride çözüm sürecinin sona erdirilmesi, iç savaş riskinin adım adım büyütülmesi, yeni Roboskîler, Sivaslar yaşanmasına neden olacaktır” dedi.

‘EMEKÇİLER SAVAŞA DUR DEMELİ’

“Emekçilerin savaştan çıkarı yoktur” diyen Aslan, bu savaş kışkırtıcılığı karşısında AKP’nin savaş politikalarına dur demenin emekçiler için tarihi bir görev olduğunu dile getirdi. Kobenê’deki mücadelenin sadece Kobanê için değil, “emperyalist müdahalelere karşı duran laik ve demokratik bir Ortadoğu” için olduğunu ifade eden Aslan, “Kobanê’yi savunmak insanlığın bütün ilerici değerlerini savunmaktır. AKP, bizi içte ve dışta savaşa sürüklüyor, bu politikalara dur demek için bütün emek ve demokrasi güçlerine büyük sorumluluklar düşmektedir” dedi. Aslan, bu nedenle KESK’in iş bırakma çağrısının çok önemli olduğunu belirterek, bütün işçi ve emekçileri greve katılmaya çağırdı.

‘TAVRIMIZ GREVLE SINIRLI OLMAYACAK’

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse: KESK Yürütme Kurulu olarak grev kararı aldık. Hem Kobanê’de yaşanan insanlık dramı hem de katliamla yüz yüze olan bu insanların gösterdiği direniş bütün insanlığın direnişidir. AKP politikalarının ülkeyi de bir iç savaşa sürüklüyor olması işçi ve emekçiler açısından kabul edilemez bir şeydir. Yapacağımız bütün eylemler tarihi bir görevdir. Bizim grev kararı alarak bu tarihi görevi yerine getirmeliydik. Tavrımızı sadece grevle sınırlı tutmayacağız. Hiçbir yerde katliamların, savaşın yaşanmaması için eylemlerimizi ortaya koyacağız. Ülkemizdeki bütün aydınlar, sanatçılar, işçiler, emekçilerle birlikte yaşanan bu zulme dur dememiz gerekiyor. Ülkedeki protesto gösterilerinde 14 kişinin hayatını kaybetmesi ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın ‘Şiddet misliyle karşılık bulacaktır’ demesi daha büyük bir şiddetle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Bu akıl almaz bir şeydir. AKP ölümlerin önüne geçmek yerine şiddeti körüklüyor. Ölümlerin karşısına geçmek ve savaşa karşı duran bütün insanlarla birlikte mücadele etmek bizim görevimizdir.

SES: AKP KARANTİNAYA ALINMALI

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yarın gerçekleşecek greve yaptığı çağrı açıklamasında, yaşanan ölümlere dikkat çekerek “AKP sağlığa zararlıdır ve karantinaya alınmalıdır” dedi.

SES Merkez Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, AKP'nin uluslararası hukuku yok sayarak kökten dinci, faşist silahlı çetelere destek sağladığını, Suriye'de etnik ve meshepsel farklılıkları olanların katledilmesine destek olduğunu belirtti. IŞİD'e karşı sözde mücadele edeceğini ifade eden AKP'nin, bunun yerine Kobani halkı ile dayanışma gösteren sivil halkı ve basın emekçilerini gaza boğduğu dile getirilen açıklamada, “Toplumu gerilimle ve baskıyla yönetme yönteminin tahammül edilemez duruma geldiğini" ifade etti


HER YERDE PROTESTO

Eğitim Sen'in iki günlük grev kararıyla, bugün ülkenin dört bir yanında eğitim emekçileri greve çıktı. Eğitim Sen üyesi eğitimcilerin grevi, bazı il ve bölgelerde geniş katılımlı olurken; yine bazı bölgelerde katılım zayıf oldu. Buna rağmen eğitimciler neredeyse bütün illerde Kobanê ile dayanışma eylemlerini sokağa taşıdı.

İzmir’de Konak eski Sümerbank önünde toplanan eğitim emekçileri, “Kobanê için, insanlık için grevdeyiz” pankartı açtı. Eğitim Sen 2 No’lu Şube üyeleri de Karşıkaya çarşının içinde “Kobane’de ve ülkemizdeki katliamları lanetliyoruz” pankartıyla yürüyüş yaptı. Basına açıklama yapan Eğitim Sen 6 No’lu Şube Başkanı İdil Uğurlu, “Kobane’nin savunulması, aynı zamanda insanlığın en temel değerlerinin, eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşliğin savunulması demektir” dedi. 

Adana’da Eğitim Sen Adana Şube’si önünde bir araya gelen eğitimciler, İnönü Parkı’na yürüdü. Şube Başkanı Ahmet Karagöz, emekçilerin savaş politikalarından yana olamayacağını, insanlığın katliamına sessiz kalamayacağını vurguladı.  KESK Mersin Şubeler Platformu ise oturma eylemi yaptı. Özgür Çocuk Parkında bir araya gelen KESK’liler  adına açıklama yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Bu savaş kışkırtıcılığı karşısında AKP!nin savaş politikalarına dur demek emekçiler için tarihi bir görevdir” dedi. Eyleme DİSK de destek verdi.

Aydın’da greve çıkan emekçiler Sevgi yolunda açıklama yaptı. Şube Başkanı Ali Gun Kobanê’yi savunmak sadece IŞİD’e karşı olmayı değil aynı zamanda emperyalist güçlerin savaş ve işgal planlarına karşı da halkların kardeşliğini savunmak anlamına geldiğini söyledi. Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda oturma eylemi yapan eğitimcilere HDP ve kitle örgütleri de destek verdi. Şube Başkanı Kadir Öztürk yaptığı açıklama ile hükümetin sürdürdüğü savaş politikalarına tepki gösterdi.

Elazığ'da da Eğitim-Sen üyeleri Postane Meydanı'nda bir basın açıklaması yaparak saldırıları protesto etti. KESK'in önünden yürüyüşle Postane'nin önüne gelen Eğitim-Sen üyeleri adına açıklama yapan Eğitim-Sen Elazığ Şube başkanı Fuat Koç, "AKP'nin içe ve dışa karşı sürdürdüğü savaş politikaları 'savaş tezkeresi' ile birlikte tehlikeli bir tırmanışa geçti" dedi. "Kobanê'de ilerici insanlığın, kendi yaşam hakkını, kadının özgürleşmesini, kendi gelceğini, kendi toprağını savunmak için IŞİD'e karşı verdiği  onurlu direniş, karanlığa karşı verilen bir insanlık direnişidir" diyen Koç "Emekçiler savaş politikalarından yana olamaz, Kobanê'de ölüm-kalım mücadelesi veren, ilerici insanlığın katliamına sessiz kalamaz" dedi. Sık sık "Kobanê onurdur onuruna sahip çık, Katil IŞİD işbirlikçi AKP" sloganlarının atıldığı açıklamaya, KESK'e bağlı diğer sendikaların şube başkanları ve yöneticileriyle, EMEP, DBP ve HDP yöneticileri de katıldı.

Hakkari’de KESK Şubeler Platformu binası önünde bir araya gelen eğitimciler belediye binası önüne yürüdü. Özel Harekat polisinin geniş önlem aldığı yürüyüşün ardından Şube Başkanı Şükran Sönmez açıklama yaptı. Açıklama yapılırken Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesi’ne ait zırhlı bir aracın kalabalığın arasında geçmesi eğitimcilerin tepkisine neden oldu. Elazığ’da da eğitimciler eylemdeydi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Dersim\'de binler Kobanê için ayağa kalktı

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa