08 Ekim 2014 12:13

IŞİD, gazeteciler için 11 kural açıkladı

IŞİD Irak ve Suriye’den haber yapmak isteyen gazetecilere çeşitli kurallar koydu. 11 maddelik listenin ilk sırasında, 'Gazeteciler halife Ebubekir el Bağdadi’ye bağlılık yemini etmeli. İslam Devleti’nin birer unsuru olarak imamlarına sadakat yemini etmeliler' maddesi yer alıyor.

Paylaş

IŞİD Irak ve Suriye’den haber yapmak isteyen gazetecilere çeşitli kurallar koydu. 11 madde açıklayan IŞİD, gazetecilerin ‘IŞİD’in medya ofisi’ tarafından özel teftiş altında olacağını, yerel ve ulusal basına değil, Reuters, AFP ve AP gibi uluslararası haber ajanslarıyla çalışabileceğini duyurdu. 

IŞİD’in açıkladığı ‘uyulması zorunlu 11 kural’ İngiliz Independent gazetesinin haberine yer aldı. 

EL ARABİYA VE EL CEZİRE İÇİN ÇALIŞMAK YASAK

IŞİD’in gazeteciler için koyduğu kurallar şöyle:

1.  Gazeteciler halife Ebubekir el Bağdadi’ye bağlılık yemini etmeli. İslam Devleti’nin birer unsuru olarak imamlarına sadakat yemini etmeliler.

2. İşleri, IŞİD’in medya ofisi tarafından özel teftiş altında olacak.

3. Gazeteciler Reuters, AFP ve AP gibi uluslararası haber ajanslarıyla çalışabilirle ancak yerel ve uluslararası televizyon kanallarından kaçınmalılar. Onlara herhangi bir içerik sağlamaları ve iletişimde bulunmaları yasaktır.

4. Televizyon kanallarının kara listesinde yer alan ve İslam ülkelerine karşı savaşan El Arabiya, El Cezire ve Orient gibi medya organlarıyla çalışmak kesinlikle yasaktır. İhlal edenler sorumlu tutulacak.

5. Gazeteciler IŞİD’in kontrol ettiği bölgeden geçecekleri haberleri veya fotoğrafları örgütün medya ofisine göndermeden paylaşabilir. Her haberde ya da fotoğrafta gazetecinin imzası olmalıdır.

KURALLAR, İŞBİRLİĞİ VE BAĞLILIĞA GÖRE DEĞİŞEBİLİR

6. Herhangi bir röportaj ya da canlı yayın ise medya ofisinin onayından geçmeden paylaşılamaz.

7. Haberleri ve fotoğrafları yaymak için gazeteciler sosyal medya hesaplarını ya da bloglarını kullanabilir. Ancak IŞİD medya ofisi tüm bu hesapların ismi ve adresi konusunda bilgilendirilmelidir.

8. Gazeteciler IŞİD’in hakimiyetindeki bölgede fotoğraf çekerken bu konudaki yönetmeliğe uymak zorundadır. Mekanları ve güvenlikle ilgili olayları filme almaktan kaçınmalılar.

9. IŞİD medya ofisi örgütün bölgesinde çalışan yerel ve devlete çalışan gazetecilerin işlerinin takip eder. Kurallara yönelik herhangi bir ihlal, gazetecinin işten uzaklaştırılmasına neden olacaktır.

10. Kurallar nihai değildir; şartlara ve gazetecilerin IŞİD medya ofisindeki kardeşlerine karşı gösterdikleri işbirliği ve bağlılığın derecesine göre değişebilir.

11. Gazeteciler ancak IŞİD medya ofisine izin isteğinde bulunduktan sonra çalışmak için lisans alabilir. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Ortadoğu bataklığı Türkiye\'ye çekildi

SONRAKİ HABER

Efkan Şeşen’den "Best Of" albümü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa