DTK: Hükümetin adım atması gerekli

DTK: Hükümetin adım atması gerekli

DEMOKRATİK Toplum Kongresi (DTK) genel kurulu ara dönem toplantısı Diyarbakır’da toplandı. BDP Diyarbakır il binasında toplanan DTK Genel Kurulu 1 Martta KCK tarafından tekrar gözden geçirilecek olan eylemsizlik sürecinin yanı sıra Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki halk hareketlerini değerlendirdi.DTP Diyarbakır İl örgütü Vedat Ayd

DTP Diyarbakır İl örgütü Vedat Aydın konferans salonunda yapılan toplantıya DTK Eş Başkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, BDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve 800 delege katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, dünyada değişimlerin yaşandığını belirterek, “Bugün Kuzey Afrika’dan Orta Doğu’ya kadar halkların demokrasi, adalet, eşitlik talebi adeta dünyayı sarsıyor. Halka rağmen siyasetin artık mümkün olmadığını herkes görecek ve ona göre de değişimi, dönüşümü esas alacaktır. Bunun dışında hiçbir seçenek yoktur” dedi.
 

TÜRK: UMUDUMU KAYBETTİM

Türkiye’de de 30 yıldan beri Kürt halkının adalet, eşitlik, özgürlük mücadelesinin sürdüğünü ifade eden Türk, “Bugüne kadar Kürt halkının taleplerini görmek istemeyen bir mantıkla karşı karşıya kaldık. Bir taraftan dünyadaki gelişmelerde halkların sesini dinleyin diyen hükümet, diğer tarafta otuz yıldan beri Kürt halkının verdiği özgürlük mücadelesi karşısında suskun kalmakta, adeta ipe un sermektedir” diye konuştu. Kürt halkının ve siyasetçilerinin silahların susması için elinden geldikçe sorumlu davrandığını söyleyen Türk, “Çok büyük çabalar ortaya koyduk. Ama bugün bakıyoruz ki bütün bu çabalar, çalışmalar adeta karşılıksız kaldı. Zaman zaman bize, ‘Silahların susması konusunda DTK veya BDP yeni bir çağrı yapacak mı?’ diye soruyorlar. Biz görevimizi yaptık. Silahlar halen susuyor, süreç devam ediyor. Ama hükümet bu sürecin kesintiye uğraması için adeta her şeyi yapıyor. Burada da bir özeleştiri yapmak istiyorum. Her zaman barışçıl çözümün yakın olduğu, açılım konusunda adımların atılacağı umudunu taşıyordum. Bu umudumu her zeminde de dile getirdim. Ama bugün üzülerek söylüyorum ki adeta o umudumu kaybetmiş durumdayım” dedi.
“Devletin Kürt halkının taleplerini görmezden gelmesi ve hiçbir adım atmaması, bizim yeniden bir çağrı yapmamızı gerektirmiyor. Aslında Kürtler, STK’lar bir bütün olarak hükümete çağrı yapmamız gerekir”diyen Türk, bu gün bütün kesimlerin hükümete baskı yaparak adım atılmasını sağlayacak bir ortamın oluşturulması gerektiğini söyledi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

www.evrensel.net