08 Ekim 2014 06:00

Kıbrıs’ta e-bilet ve mücadele

Kıbrıs’taki e-bilet tartışmalarına devam ediyoruz. Dün Gate 9 açıklamasından ‘taraftar kart’ uygulamasının nasıl ortaya çıktığını, rant boyutlarını çevirmiştik, bugün ise Kıbrıs’ta taraftar gruplarının, taraftar karta karşı verdiği mücadele kısmını okuyuculara sunuyoruz.

Kıbrıs’ta e-bilet ve mücadele
Paylaş

Mustafa Candan VEZİROĞLU

Kıbrıs’taki e-bilet tartışmalarına devam ediyoruz. Dün Gate 9 açıklamasından ‘taraftar kart’ uygulamasının nasıl ortaya çıktığını, rant boyutlarını çevirmiştik, bugün ise Kıbrıs’ta taraftar gruplarının, taraftar karta karşı verdiği mücadele kısmını okuyuculara sunuyoruz.

TARAFTARLARDAN İLK ORTAK EYLEM

Kıbrıs tarihinde ilk kez Kıbrıslı ultralar ortak bir düşmana karşı birleşiyor. Ultralar, Gate 9’un öncülüğünde, bu “Terör Yasası”na karşı ortak hareketler düzenledi.
2013 Temmuz’un başlarında 6 ultras grubu yasanın onanmasını protesto için Kıbrıs Meclisinin önüne hareket etti. Gösteriye katılan Ultras’lar şöyle: Gate 9 (OMONOIA), Ultras Famagusta (Anorthosis), Gate 1 (Apollon), Gate 3 (AEL), Guardians (AEK), Red Club (Salamina) Anlaşmadan sonra, her bir grup üyelerinden 20 kişiyi gösteriye getirdi. Beklenildiği gibi, bu önemli olay yerel medya tarafından göz ardı edildi, ama sosyal medyanın gücü sayesinde, bu olayın mesajı ve görüntüleri yayıldı.

TÜM TARAFTAR GRUPLARI ALANDA

22 Temmuz Perşembe günü tam olarak 19.00’da, bütün büyük Kıbrıslı Ultras grupları (Apoel Ultras’ı da dahil) yurt çapında tertipli bir miting düzenledi. Tam da bu zamanda, bütün gruplar ayrı ayrı derneklerden ayrı ayrı şehirlere gidip özel yolları ve kavşakları trafiğe kapadılar. Bu olayın amacı karışıklık yaratmaktı ve sonunda bu ortak düşmana karşı insanların ve medyanın dikkatini çekti. Tabii ki Gate 9 günün en büyük gösterisiydi. Bu gösteri esnasında Lefkoşa’daki merkez derneğimizden yürüyüşe geçip büyük kasaba merkez kavşaklarını kapadık. Şehir içerisinde yaklaşık iki saat süresince yürüdük ve hatta bir polis karakolunun önünde bu yeni Terör Yasası’na karşı gösteri yaptık. Bu tabii ki başarılı bir dikkat çekme operasyonu oldu ve medyanın ve insanların dikkatini üzerimize yoğunlaştırdı. Medyanın ülke çapındaki olayları belgelemesinden sonra insanlar sonunda taraftarların yeni kanundan mutsuz olduklarını anlamaya başladı.

TARAFTARLAR BOYKOT EDİYOR

Şu anda hiçbir taraftar hiçbir futbol müsabakasına katılmıyor.
Gate 9 üyelerine maçlara katılıp katılmama hakkında açık bir oylama gerçekleştirdi ve oylayanlar 31 Aralık 2014’e kadar maçlara gitme kararı aldılar. (Yasanın 1 Ocak’ta tamamen yürürlüğe gireceğini unutmayalım) Bu kararın arkasındaki gerçek neden Gate 9’un maç esnasında bu faşist yasaya karşı, her maçı büyük bir protestoya dönüştürerek daha etkili rol oynayabilecek olmasıydı.
Fakat, şu son üç haftadan itibaren Gate 9 da hiçbir maça gitmiyor. Bu karar kulüp başkanımızın bize artık bize bilet sağlamamasından ve sosyal medyadaki anti-Gate 9 yorumları yüzünden alındı. Bu aptal başkanla tarihteki problemlerimizi şimdi ele almak çok uzun olacağı için, bu konuyu şimdilik açmıyoruz. Yine de aklınızda bulunsun ki Gate 9 artık sadece bu yasa için değil, aptal kulüp başkanını protesto etmek için de maçlara katılmayacak.
Ultras’ların maçlara katılma hakkındaki bu çekimserliği tabii ki maçların seyirci kitlesini epey azalttı. Bunun göstergesi şudur ki, geçen sezon 9.500 kişiye oynanan Limasol yerel derbisi geçen hafta sadece 3.000 kişiye bilet satabildi. Geçen Çarşamba genellikle 6.000 kişinin üzerinde seyirci toplayan Omonoia maçının seyirci sayısı 1.000 kişiyi bile geçemedi.

YA SONUÇ?

Kıbrıs kulüplerinin büyük bir kısmı zorlu iktisadî sıkıntılar içinde. Bu kadar az katılım ciddî şikâyetlerin sesini yükseltti. Kıbrıs kulüplerinin (özellikle sağ kanada mensup kulüpler) politikada ve medyada sağlam bağlantılarının olduğu bilinen bir gerçek. Kıbrıs’taki sol kanat partisi tarihsel olarak bu yasaya karşı. (Partinin vekilleri parlamentoda bu yasanın aksine oy verdi fakat başarılı olamadılar) Fakat şu son günlerde önde gelen merkez ve sağ partiler de bu yasanın temel insan özgürlüklerine, gizlilik hakkına karşı olduğu kanısına katılmakla kalmayıp bunun Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın temel haklarına da karşı olduğunu söylediler. Böylece son zamanlarda olay geniş çaplı medya ilgisine ve Faşist Bakan ve “kral” üzerinde bir baskıya neden oldu.
Sonuçta bu olay 24 Eylül’ün Çarşambasında Federasyonun bu baskıdan rahatsız olduğuna ve merkezi veritabanının sürdürülmesinin ve Seyirci Kartı işlemlerinin hiçbir sorumluluğunu almadığını açıklamasına neden oldu. Ayrıca Federasyon Seyirci Kartı’nın yarattığı sorunları Kıbrıs Spor Örgütü’ne devrettiğini söyledi.
Bunun blöf olup olmadığını bilmiyoruz ve açıkçası umursamıyoruz da. Bu yasa yürürlükte olduğu sürece bütün gücümüzle savaşmaya devam edeceğiz.
Meydan okuyan faşist Bakan Ionas, bu yasanın futbol şiddetinin önüne geçmek için tek çözüm olduğunu söyledi ve bu yasaya karşı gelen bütün politikacılara hücûm etti ve yasanın onandığını açıkladı ve yasayı yürürlüğe sokma görevini Kıbrıs Spor Örgütü’ne verdi.


BAKAN’IN SÖYLEMEYİ UNUTTUKLARI

* Son senelerde futbolla ilgili şiddet olaylarının çoğu stadyumlarda değil, sokaklarda oldu. Peki stadyumun içine hükmeden bu yasa nasıl olacak da dışarıdaki şiddet olaylarının önüne geçecek?
* Faşist Bakan, acaba bu yasanın ülke içerisindeki stadyumların elektronik kontrol sistemlerinin kurulumunu üstlenen şirketin sahibi olduğu söylenen akrabalarınızla bir alâkası var mı? Bu sistemler dürüst vergi verenlerin milyon Euro’larına mâl oluyor.
* Bakan Ionas, Acaba bu yasanın TV haklarında dönen milyonlarla ve merkezi veritabanını elinde bulunduranın medyadaki rakiplerine karşı bir rekabet üstünlüğü olacağı gerçeğiyle alakası var mı?
* Bakan Ionas, bu yasanın bizim bütün kişisel bilgilerimizin alınacağı ve bakanlığınızın yargısı altında tutulacağı hakkındaki gerçekle bir ilgisi var mı? Bununla birlikte kim olduğumuzu, nerede yaşadığımızı ve hangi takımı desteklediğimize bile ulaşabiliyorsunuz ve böylece yoldaşlarımızdan biri devlet içinde bir işe başvursa Omonoia taraftarı olduğu için işe kabul edilmeyecek.
Bunlar kesinlikle sizin futbol sevginizden, oyunu daha iyi, güvenli ve herkes için eşit yapma sevginizden ötürü değil. Bize göre bu bir yolsuzluktur, modern futbol olabileceği en faşist aşamadadır.


PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Bu terör yasasına karşı savaşmaya Gate 9 söz veriyor. Biz -birçok farklılıklarımıza rağmen- bu savaşta Kıbrıs Ultras’larının geriye kalan bütün gruplarıyla birleştik.
Futbol kitleler içindir.
Futbol ücretsiz bir sosyal ifade şeklidir ve tribün kültürü toplumun yansımasıdır.
Futbol seçilmiş birkaç kişi için değil herkes içindir.
Hiçbir ışıltı vermeyen modern futbolunuza ve terör kanunlarınıza bağlı kalabilirsiniz.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Herkes sansüre karşı!

SONRAKİ HABER

Van ‘çölü’ olmasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...