07 Temmuz 2011 09:57

Bayram gazetesi yeniden geliyor

Basın İlan Kurumu tarafından aylardır sürdürülen temaslar olumlu sonuçlandı. Türkiye genelinde yayın yapan bütün ulusal gazeteler, tıpkı 16 yıl önceye kadar olduğu gibi bayram günleri yayınlanmamayı kabul etti. Böylece Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) 1946-1995 yılları arasında yayınladığı Bayram Gazetesi’nin

Bayram gazetesi yeniden geliyor

Paylaş

Basın İlan Kurumu tarafından aylardır sürdürülen temaslar olumlu sonuçlandı. Türkiye genelinde yayın yapan bütün ulusal gazeteler, tıpkı 16 yıl önceye kadar olduğu gibi bayram günleri yayınlanmamayı kabul etti. Böylece Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) 1946-1995 yılları arasında yayınladığı Bayram Gazetesi’nin önümüzdeki Ramazan Bayramı’ndan itibaren tekrar yayınlanmaya başlanmasının önündeki önemli engel kalkmış oldu. Hem yıllardır bayram yüzü görmeyen gazeteciler normal insanlar gibi bayram günlerinde aileleriyle birlikte olabilecek, hem de işsiz gazetecilere küçük de olsa bir katkı yapılacak.

Basın İlan Kurumu da bayram günlerinde yayınlatacağı resmi ilanları bayram gazetelerine vererek, bu gazeteleri çıkarmayı üstlenecek olan gazeteci derneklerini destekleyecek. Ancak bu uygulamanın tekrar başlayabilmesi için en büyük gazeteci örgütü olan TGC’nin de Bayram Gazetesi yayınlamaya karar vermesi gerekiyor. Ancak TGC  yönetimi bu konuda henüz bir görüş birliğine varmış değil. Bazı yönetim kurulu üyeleri Bayram Gazetesi’nin Cemiyete büyük mali yük getireceğini ve Basın İlan Kurumunun ilan desteğiyle bunun altından kalkılamayacağını belirterek, girişime sıcak bakmıyor. Konu Cemiyet Yönetim Kurulunun pazartesi günü yapacağı toplantıda ele alınacak ve karara bağlanacak.
Hatırlanacağı gibi; Türkiye, Ankara ve İzmir Gazeteciler Cemiyetleri tarafından tam 49 yıl boyunca yayınlanan bayram gazeteleri, 1995 yılında Sabah gazetesinin o zamanki Genel Yayın Müdürü Zafer Mutlu’nun, “Biz bayramlarda da yayınlanacağız. Bayram günlerinde ulusal gazetelerin yayınlanmaması tam bir saçmalık… Bu uygulama serbest piyasa ekonomisinin ruhuna aykırı… Okur, düşük kaliteli bayram gazetelerini almaya mecbur bırakılıyor” diyerek isyan bayrağı açmasıyla yayın hayatlarına son vermişti. Böylece de gazetelerin muhabir ve yazı işleri kadroları fazla mesai ücreti bile ödenmeden bayram günlerinde de çalışmak zorunda bırakılmıştı. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Yandaş medya ‘Deniz Feneri’ne hayli duyarlı!

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa