07 Ekim 2014 17:25

Kürtlerin tepki gösterdiği H&M özür diledi

IŞİD'e karşı savaşan YPJ gerillalarının üniformaların benzerini yaparak piyasaya süren H&M sosyal medyada gösterilen yoğun tepki üzerine Kürtlerden özür diledi.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

IŞİD'e karşı savaşan YPJ gerillalarının üniformaların benzerini yaparak piyasaya süren H&M sosyal medyada gösterilen yoğun tepki üzerine Kürtlerden özür diledi.

YPJ gerillaları topraklarını IŞİD'e karşı savunmak için yaşamlarını feda ederlerken dünyanın en büyük mağazalar zinciri H&M gerillaların prestijinden yararlanıp kârlarına kâr katmak için kadın gerillaların giysilerinin benzerlerini piyasaya sürdü.

Üzerinde gerilla üniforması, ayaklarında askeri çizmeler ve belinde askeri kemer bulunan kadın mankenlerle yeni ürününü resim ve filmlerle piyasaya süren H&M’e sosyal medyada tepki yağdı.

Arwin Banirad adındaki bir kişi Facebokk’ta “En hafif deyimle utanç verici. Böylesi bir durumda H&M yiğit Kürt savaşçıları sömürmeyi yeğliyor” derken, Rawan Barwari H&M’in giysilerin satışından elde ettiği gelirlerin bir kısmının gerillalara ve ailelerine verilmesini talep ediyor.

Yoğun tepkiler karşısında açıklama yapan H&M Group’un Basın Şefi Ida Ståhlnacke, sürekli olarak müşterilerin isteklerini göz önüne aldıklarını ve müşterilerinden pantolonlu elbise talebi geldiği için böylesi bir giysiyi piyasaya sürdüklerini belirtiyor ve giysilerin bazılarını kızdırmasından üzüntü duyduklarını söylüyor.

H&M’e tepki gösterenler H&M’in savaşı kullanarak para kazanma yerine IŞİD'e karşı direnen gerillaları desteklemesi gerektiğini söylüyorlar.

ÖNCEKİ HABER

IŞİD\'in Cezaa karargahı YPG\'nin eline geçti

SONRAKİ HABER

İstanbul seçimi öncesi yandaş medyaya 39 günde 260 reklam

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa