Yandaş medya ‘Deniz Feneri’ne hayli duyarlı!

Yandaş medya ‘Deniz Feneri’ne hayli duyarlı!

Son yılların en büyük yolsuzluk olaylarından biri olan Deniz Feneri davasıyla ilgili yaşanan gelişmeler, yandaş medyanın dikkatini çekmedi. Söz konusu Ergenekon olunca, polis fezlekeleriyle manşetlerini süsleyen yandaş medya, Deniz Feneri davasıyla ilgili geç kalmış tutuklamalara aynı ilgiyi göstermedi. Dün adete sözleşmişç

Son yılların en büyük yolsuzluk olaylarından biri olan Deniz Feneri davasıyla ilgili yaşanan gelişmeler, yandaş medyanın dikkatini çekmedi. Söz konusu Ergenekon olunca, polis fezlekeleriyle manşetlerini süsleyen yandaş medya, Deniz Feneri davasıyla ilgili geç kalmış tutuklamalara aynı ilgiyi göstermedi. Dün adete sözleşmişçesine ortak manşetle çıkan yandaş medyanın tamamı “Ustalık kabinesi” başlığını kullanarak, Erdoğan’ın yeni kabinesini duyurdu. Ancak “Deniz Feneri”yle ilgili gözaltı ve tutuklamaları 3. sayfa haberleri gibi klasik bir üslupla sundu.

“Deniz Feneri’nde 5 gözaltı” başlığıyla olayı duyuran siyanürcü şirketin yayın organı Bugün gazetesi, gelişmeyi küçük bir -haberle görmekle yetindi. Yeni Şafak gazetesi ise suçu Dernek Yöneticilerinden Mehmet Gürhan’a yıktı. “Gürhan’ın yanlışları dernekleri zan altında bıraktı” başlığını kullanan Yeni Şafak, Gürhan’ın kendisini kurtarmak için verdiği ifadelerin Kanal 7 yöneticilerinin başını yaktığını belirtti. Sabah gazetesi ise haberi birinci sayfadan görmeye bile değer bulmadı. Haberi iç sayfalarda “Deniz Feneri’nde Zahid Akman’a 9 milyon avro sorgusu” başlığıyla küçük bir şekilde görmekle yetindi. Star gazetesi de aynı tutumu sergileyerek, haberi iç sayfalarda “Deniz Feneri davasında 5 gözaltı” başlığıyla gördü.

Almanya’da faaliyet gösteren “Deniz Feneri e.V.” derneğinin topladığı 41 milyon avroluk paranın bir kısmını amaç dışında kullanmasıyla ilgili Almanya’nın Frankfurt Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen davada, 17 Eylül 2008 tarihinde Mahkemenin Hakimi Johann Müller’in verdiği kararla tutuklu yargılanan dernek yöneticileri hapis cezası almış ve derneğin mal varlığı ise kamuya devredilmişti. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net