07 Ekim 2014 15:16

TOMA'yı 'uyaran' gazeteciye hapis cezası isteniyor

Ankara’da Berkin Elvan'ın öldürülmesini protesto gösterileri sırasında TOMA’da görevli memurları orantısız güç kullanmaması konusunda uyardığı için gözaltına alınan gazeteci Rahmi Yıldırım, 3 yıla kadar hapisle yargılanacak.

Paylaş

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle yaralanan Berkin Elvan’ın ölümü üzerine tüm Türkiye’de eylemler yapılmıştı. Ankara’da yapılan protesto gösterileri sırasında polis Kızılay’da terör estirmişti. Kızılay’da yoldan geçen vatandaşlara su sıkan TOMA’ya yaklaşarak orantısız şiddet uygulamaması uyarısında bulunan Gazeteci Rahmi Yıldırım, bu uyarısı nedeniyle gözaltına alınmıştı. Olayın ardından gazeteci hakkında ceza davası açıldı. Hakkında 3 yıla kadar hapsi istenen Yıldırım’ın yargılanmasına 10 Şubat’ta başlanacak.

UYARI, ‘POLİSE DİRENME’ SAYILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu Savcısı Mehmet Taştan’ın Mart ayındaki gösterilerin üzerinden 6 ay geçtikten sonra hazırladığı iddianame, Ankara 33. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Buna göre, Berkin Elvan için 13 Mart 2014 tarihinde Ankara’da düzenlenen protesto gösterileri sırasında gözaltına alınan 13 kişi hakkında, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefetten dava açıldı. Sürekli basın kartı sahibi Rahmi Yıldırım da gözaltına alınanlar arasındaydı. Yıldırım, emniyetteki ifadesinde, emekli jandarma subayı olarak TOMA’ya orantısız şiddet uygulamaması yönünde sözlü uyarıda bulunduğunu anlattı. Buna karşın, Yıldırım’ın uyarısı, iddianamede “polise direnme” olarak nitelendirildi. Söz konusu “direnme” fiili, 2010 yılındaki yasa değişikliği öncesinde “hükümet emrine karşı gelmek” olarak nitelendiriliyordu.

TOMA’NIN GÖREVİNİ ENGELLEMİŞ

İddianamede Rahmi Yıldırım’ın “TOMA’nın önünde durarak ilerlemesini engellediği ve görevli emniyet mensupları ile tartışarak görevlerini yapmalarına mani olmaya çalıştığı” öne sürüldü. İddianamede delil olarak, Rahmi Yıldırım’ın TOMA’nın yanındayken ve gözaltına alınırken çekilmiş fotoğraflarına yer verildi. Diğer sanıklarla birlikte Rahmi Yıldırım’ın da altı aydan üç yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. 

SAVCI, SİYASET YASAĞI İSTEDİ

Savcı Taştan, Rahmi Yıldırım ve diğer sanıkların TCK 53/1 ve 2. fıkraları uyarınca da cezalandırılmalarını talep etti. Mahkeme bu yönde karar verirse, sanıklar hapse girmenin yanı sıra milletvekili veya memur olamayacaklar, kamu görevi üstlenemeyecekler; vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi partilerde yöneticilik ve denetçilik yapamayacaklar. Seçme, seçilme, velayet ve vesayet haklarını yitirmenin yanı sıra kamu hizmeti niteliğindeki bir meslek veya sanatı icra edemeyecekler; kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir de olamayacaklar.

POLİS, ‘MEÇHUL SANIK’ OLDU

Gazetecinin TOMA uyarısına üç yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, Mert Cemal Çaba adlı vatandaşın polisin attığı plastik mermiyle yaralanması ve Dışkapı Devlet Hastanesi’ne kaldırılmasıyla ilgili olarak ise, “Meçhul Sanık hakkında kamu malına zarar verme, taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma suçundan kovuşturmaya yer olmadığına” karar verildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bir kadın daha, boşanmak istediği eşi tarafından öldürüldü

SONRAKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 17 Temmuz 2019 Çarşamba

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa