07 Ekim 2014 13:42

Avrupa’da eylemler ikinci gününde de devam etti

Avrupa ülkelerinde yaşayan Kürtler ve Türkiye kökenlilerin Kobanê direnişiyle dayanışmak amacıyla dün gece başlattıkları eylemler bugün de devam etti. Brüksel'de bulunan Avrupa Parlamentosu önünde toplanan yüzlerce kişi parlamentoyu işgal etti.

Paylaş

Avrupa ülkelerinde yaşayan Kürtler ve Türkiye kökenlilerin Kobanê direnişiyle dayanışmak amacıyla dün gece başlattıkları eylemler bugün de devam etti.

AVRUPA PARLAMENTOSU İŞGAL EDİLDİ

IŞİD'in saldırısını protesto etmek ve Kobanê ile dayanışmak için sabah saatlerinde Brüksel'de bulunan AP önünde toplanan yüzlerce kişi parlamentoyu işgal etti. Avrupa'daki KNK, TEV-ÇAND, CÎK, FEDA, FKÊ gibi Kürt kurum yöneticilerinin aralarında olduğu grubun, Kobanê saldırısını protesto etmek için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Avrupa Parlamentosu'nun (AP) önünde başlattığı açlık grevi, ikinci gününde devam ediyor. Yüzlerce kişi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ve PYD bayraklarıyla AP’ye girdi. Polisin oluşturduğu güvenlik çemberini aşan kitlenin büyük kısmı içeri girmeyi başarırken bir bölümü de parlamentonun önünde oturma eylemi başlattı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylem devam ediyor. 

DÜSSELDORF’TA ABD ELÇİLĞİ ÖNÜNDE

Düsseldorf’taki ABD Büyükelçiliği önünde de gösteri düzenlendi. Değişik kentlerden Düsseldorf’a gelen yüzlerce kişi, IŞİD'in dünyanın gözü önünde Kobanê’de katliam yaptığına dikkat çeken sloganlar attı. ABD ve AB’nin Kobanê konusundaki tutumuna karşı sloganların atıldığı eylem sırasında polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Konsolosluk kapısına dayanan kitleyi içeri almayan polis, işlem yapmak üzere konsolosluğa girenleri ise tek tek içeri aldı. NAV-DEM, DİDF, PYD, ADHK bayraklarının taşındığı eylemde sık sık “Yaşasın Kobane direnişi”, “Yaşasın uluslararası dayanışma” sloganları atıldı. 

CUMARTESİ GÜNÜ BÜYÜK EYLEM VAR

11 Ekim Cumartesi günü ise Düsseldorf'ta büyük bir gösteri düzenlenecek. Almanya'nın yanı sıra Hollanda, Belçika, Fransa gibi ülkelerden de katılımın olacağı mitingle ilgili örgütler tarafından yapılan ortak çağrıda, “IŞİD çetelerine karşı Kobanê kahramanca direniyor. Başta Türk devleti olmak üzere çeşitli kesimlerden aldığı desteklerle ve uluslararası güçlerin görmezlikten gelmeleri sonucu, bu örgüt katliamlarını, barbarlıklarını artırdı. Önce Rojava sonra Şengal simdi de Kobanê'de aynı katliamlarını ve insanlık dışı saldırılarını devam ettiriyorlar. IŞİD çetelerinin katliamını ve ona destek veren Türk devleti başta olmak üzere destekleyenleri kınamak, Kobanê'de YPG, YPJ ve halkın IŞİD faşizmine karşı ortaya koyduğu direnişe destek vermek için 11 Ekim'de düzenleyeceğimiz mitinge herkesi katılarak güç vermeye çağırıyoruz.” denildi. 

Çağrıyı yapanlar arasında şu örgütler bulunuyor: NAV-DEM ( Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi), PYD ( Partiya Yekitiya Demokrasi), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF), Avrupa Ermeni Konseyi, ESU ( Avrupa Suryaniler Birliği), FKE ( Almanya Ezidiler Federasyonu).

DİDF: SESİMİZİ YÜKSELTELİM

Eyleme destek veren örgütler arasında yer alan Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli göçmenleri ve değişik uluslardan emekçileri Kobanê direnişiyle dayanışmaya çağırdı. DİDF Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada bütün bölgelerden Düsseldorf'taki gösteriye güçlü katılma çağrısı yapıldı. (Köln/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Salih Müslim: Türkiye, 3 gün önce verdiği sözü tutsun

SONRAKİ HABER

Yıldırım "oylar çalındı" iddiasını sürdürdü: Neden üzerinize alınıyorsunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa