07 Ekim 2014 09:17

Davutoğlu'nun Esad dayatmasına ABD'den yanıt geldi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 'asker gönderme şartını' Beşar Esad rejiminin yıkılmasına bağlamasına ABD, hayır cevabı verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, hedeflerinin Suriye’deki rejim değil Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) olduğunu tekrarladı.

Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun "Amerika'nın stratejisi Esad'ın gitmesini de öngörürse kara birliklerinin gönderilebileceği" açıklamasına ABD'den yanıt geldi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, hedeflerinin Suriye’deki rejim değil Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) olduğunu tekrarladı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, Başbakan Davutoğlu’nun "Eğer Esed rejimi hedef alınırsa, Türkiye Suriye’ye asker gönderebilir." sözlerine, ABD’nn stratejisinin değişmediği şeklinde karşılık verdi. Psaki, "Hedef hala IŞİD. Muhalifleri (Suriye’deki) desteklemeye devam edeceğiz; ancak şuan yeni bir durum yok." dedi. 

Türkiye'nin ABD öncülüğünde kurulan koalisyonda daha aktif rol almak istediklerine dikkat çeken Psaki, "Biz, bu rolün ne olduğunu ve düşüncelerini konuşuyoruz." diyerek daha fazla detaya girmek istemediğini dile getirdi. 

'TAMPON BÖLGE KONUSUNDA DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sınırda “tampon bölge” olmazsa koalisyonda yer almayacakları şartına ise Psaki, "Görüşmelerimizde koalisyondaki ortaklarımızla alabilecekleri rol ve ihtiyaçlarına dair görüşmelerimize devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Henüz uçuşa yasak veya tampon bölge konusunda değişen bir şeyin olmadığını belirten Psaki, Türk tarafının isteğine olumsuz baktıkları mesajını verdi. 

ABD daha önce tampon bölge oluşturulmasının zor olduğunu ve bu nedenle düşünülmediğini dile getirmişti. Psaki, Türkiyeli bir gazetecinin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın geçen hafta Harvard Üniversitesi’nde sarf ettiği sözleri hatırlatması üzerine de, "Bizim herhangi bir ülkenin IŞİD’i desteklediğine dair delilimiz yok" cevabını verdi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kobanê\'de IŞİD\'e geçit vermeyen YPG karşı eylemlere başladı

SONRAKİ HABER

Anadolu liselerindeki yeni saat düzenlemesi öğrenci ve öğretmenleri mağdur ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa