07 Ekim 2014 08:20

Ebola virüsü Avrupa'ya da ulaştı

İspanya'nın başkenti Madrid'de bir hemşirede ölümcül Ebola virüsüne rastlanması Avrupa'da endişeye neden oldu. Norveç Sınırsız Doktorlar Birliği ise, Siera Leone'de görevli Norveçli bir doktorun Ebola'ya yakalandığını açıkladı.

Ebola virüsü Avrupa\'ya da ulaştı
Paylaş

İspanya'da hükümet Ebola alarmına geçti. Afrika ülkelerinden Sierra Leona’da misyonerlik görevinde bulunurken Ebola virüsü kapan ve 22 Eylül tarihinde Madrid'e getirildikten sonra 3 gün içinde kurtarılamayan Manuel Garcia Viejo'ya bakan hemşirelerden birinde Ebola virüsüne rastlanması ülkede panik etkisi yaptı.

Madrid'deki Carlos III Hastanesi'nde hemşire Garcia Viejo’nun Afrika’da görev yapan 1'i  doktor diğeri rahip olan 2 misyonere de baktığı ortaya çıktı. 44 yaşındaki hemşire Viejo’nun tatilde bulunduğu sırada yüksek ateş teşhisi ile acil servise başvurduğu ve burada yapılan analizlerde kendisine Ebola virüsü bulaştığı belirtildi. Bu olay üzerine harekete geçen sağlık bakanlığı, hemşirenin eşi, ailesi ve temasa geçtikleri insanları sağlık kontrolünden geçirmeye başladı. Virüsün yayılmasından endişe eden bakanlık, misyonerlerin Afrika kıtasından getirildikten sonra Madrid’deki hastanede uygulanan protokolün nasıl delindiğini araştırmaya başladı. İspanya ve Avrupa'da ilk defa Ebola virüsünün sağlıklı birine bulaşma vakasının görülmesi Avrupa Birliği’ni de endişelendirmeye başladı.

İspanya Sağlık Bakanı Ana Mato, 'Kriz kabinesi' oluşturduklarını söyledi. Bakan Ana Mato, yetkililerin virüsün hemşireye hangi yollarda bulaştığını araştırmaya başladığını vurgulayarak toplumun endişeye kapılmamasını istedi.

NORVEÇLİ DOKTOR DA EBOLA'YA YAKALANDI

Öte yandan, Norveç Sınırsız Doktorlar Birliği, Siera Leone'de görevli Norveçli bir doktorun Ebola'ya yakalandığını açıkladı. Sınırsız Doktorlar Birliği Genel Sekreteri Anne Cecilie Kalteborn VG gazetesine yaptığı açıklamada "Siera Leone'de görevli bir üyemiz Ebole virüsüne yakalandı. Yapılan testler pozitif çıktı ve kanamalı ateşli Ebola virüsü tespit edildi" dedi.

Olayın ardından Siera Leone'de görevli Norveçli doktor bir ambulans uçakla başkent Freetown'dan alınarak Norveç'e doğru yola çıkarıldı. Söz konusu doktorun bu gece veya yarın Oslo'da olması bekleniyor. Kalteborn yaptığı açıklamada, "Meslektaşımızı bir an önce Norveç'e getirmeye çalışıyoruz. Kendisi hafta sonu kötüleştiğini söylemiş ve bunun üzerine yapılan testlerde hastalık ortaya çıkmış. Ateş, bulantı ve kusmalardan sonra alarm verildi. Hastalığın kesinleşmesi üzerine karantinaya alındı. Kendisi Siera Leone'nin ikinci büyük kenti Bo'da görevliydi"dedi.

Bölgede görevli 30 sağlık personelinin teste tabi tutulduğu ve hastalığa yakalanıp yakalanmadıkları konusunda kontrolden geçirilmeye başlandıkları bildirildi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD\'in Kobanê saldırısı Avrupa\'da da protesto edildi

SONRAKİ HABER

Kobanê\'de IŞİD\'e geçit vermeyen YPG karşı eylemlere başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...