06 Ekim 2014 18:06

Kobanê sınırında olağanüstü askeri hareketlilik

Son günlerde Kobanê sınırında artan TSK hareketliliği sonrası bugün olağanüstü askeri tedbirler alındı.

Paylaş

Son günlerde Kobanê sınırında artan TSK hareketliliği sonrası bugün olağanüstü askeri tedbirler alındı.

Urfa’nın Suruç ilçesinin Kobanê’yi karşıdan gören hakim tepelerine TSK’ye ait 20’ye yakın tank yerleştirildi. Söz konusu bölgeye ve çevre köylere, dün gün boyu IŞİD tarafından onlarca havan ve füze atılmıştı. Yine söz konusu bölgenin çevresindeki köylere IŞİD tarafından ateş edilmişti. 

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, bugün öğleden önce Urfa'nın Suruç ilçesindeki askeri birliklerde incelemelerde bulundu.

Sabah saatlerinde Kobanê Kantonu karşısındaki hakim tepelere onlarca tank konuşlandıran Türkiye, yine güzergah boyunca füze bataryaları, obüsler, tank ve çok sayıda ağır silah konuşlandırdı. Silahlar için mevziler hazırlayan Türkiye, obüslerin ve ağır silahların yönünü Kobane'ye çevirdi. Bu arada IŞİD saldırılarının yoğunlaşması üzerine Etmanika Jêr ve Etmanîka Jor köyleri boşaltıldı.

Sınır hattı boyunca önlemler de artırılırken, buralardan tahliye edilen Kobanêliler kamyon kasalarına doldurularak götürüldü. Etmanîk'ten çıkartılan sivil direnişçiler ise köylerin arka taraflarında arazide bekleyişlerini sürdürüyor. Öte yandan dünden bu yana IŞİD'in bomba ve kurşunlarının isabet ettiği Etmanîk'e kurşunlar yağmaya devam ediyor.

SAVUNMA BAKANI: TÜRKİYE'YE SALDIRI OLURSA...

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, NATO’nun Türkiye’ye bir saldırı olursa kara birliklerin Türkiye’ye yönlendirileceği şeklindeki açıklaması ile ilgili olarak, "Suriye ile ilgili olayların ilk başladığı andan itibaren biz NATO’dan ihtimalen ve planların hazırlanmasını talep ettik. NATO da çeşitli alternatifleri göz önün alaraktan bir plan hazırladı" dedi.

Kurban Bayramı’nın üçüncü günü karayolu ile Ankara’dan, Sivas’a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası(STSO) tarafından düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı.

Program sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yılmaz bir gazetecinin NATO’nun saldırı helinde Türkiye'nin konunacağı açıklamasıyla ilgili sorusu üzerine şunları söyledi: "NATO’nun 5’inci maddesi çok açıktır. İttifak ve müttefik birine bir saldırı olduğu anda bu saldırı bütün müttefik ülkelerin hepsine yapılmış gibi addedilir. Bu nedenle NATO’nun ortak savunma sistemi yürürlüğe girer. Suriye ile ilgili olayların ilk başladığı andan itibaren biz Nato’dan ihtimalen ve planların hazırlanmasını talep ettik. NATO da çeşitli alternatifleri göz önün alaraktan bir plan hazırladı. Dolayısıyla Türkiye’ye bir saldırı olursa NATO Washington Sözleşmesi’nin 5’inci maddesinin hükmünü yerine getirecektir. Yeni genel sekreterde bunu açıkladı. Türkiye’ye bir saldırı olursa biz Türkiye’nin yanında oluruz diye. Türkiye neden NATO üyesi bir saldırı olduğunun müttefik ülkeleri yanında görmek için bu sistem işler ve yürürlüğe girer."

IŞİD'in Kobanê’ye saldırısını değerlendiren Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

"Şimdi iki taraf çatışıyor. Biz şu anda sınırda bu yangının kendi ülkemize en az zararla, vatandaşlarımıza en az zararla atlatmak istiyoruz. Ulusal toplum ile birlikte hareket ederek bu olayı en az zararla atlatırız. Bu bölgeye nasıl huzur ve barış getiririz diye bir çalışma başladı. İnşallah hayırla neticelenir. Hayırla neticelenmesi o coğrafyadaki Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Türkmenlerin, Süryanilerin, Ezidilerin herkesin menfaatine olur. Onun için bütün milletimizden destek ve dua bekliyoruz." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Öcalan\'ın, ablasının cenazesine katılma talebi yok

SONRAKİ HABER

CHP’li Maltepe ve Ataşehir belediyelerinde işçi direnişleri sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa