06 Ekim 2014 16:18

AKP’li vekile IŞİD protestosu

Van’ın Çaldıran (Ebex) ilçesinde, esnafa bayram ziyaretli gerçekleştirmeye çalışan AKP Van Milletvekili Burhan Kayatürk, halkın protestosu ile karşılaştı.

Paylaş

Van’ın Çaldıran (Ebex) ilçesinde, esnafa bayram ziyaretli gerçekleştirmeye çalışan AKP Van Milletvekili Burhan Kayatürk, halkın protestosu ile karşılaştı.

AKP ilçe binası önünden başlayarak esnafa bayram ziyaretinde bulunan Kayatürk, Vanyolu Caddesi üzerinde bulunan Rojava’ya halkıyla dayanışmak için kurulan standın civarında bekleyen yurttaşlar tarafından protesto edildi. Kalabalık içinden Kayatürk’e “Sen Kürt değil misin? Rojava’da Kobanê’de Şengal’de Kürtler katlediliyor neden sessiz kalıyorsunuz? Hiç vicdan yok mu?” sözleriyle tepki gösterilince, Kayatürk apar topar bölgeden uzaklaştırıldı.

AKP aleyhine slogan atan yurttaşlar AKP’li Kayatürk’ün ilçeden gitmesini isteyerek, yürüyüşe geçti. Bunun üzerine çağırılan araca apar topar binmek zorunda kalan Kayatürk, ziyaretlerini tamamlayamadan ilçen ayrılmak zorunda kaldı.

CADDEDE YÜRÜYÜŞ

Toplanan kitle “Bijî berwedana YPG”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganlarıyla Vanyolu Caddesi boyunca yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından HDP ilçe binası önüne gelen kitleye hatip eden HDP İlçe Başkanı Necmettin Şahin, AKP’nin IŞİD’e verdiği desteğe vurgu yaparak, “AKP’nin IŞİD’e verdiği destekte ne kadar suçsa bugün Burhan Kayatürk’ü Çaldıran’a getirenler de o kadar suçludur. Kobanê’de 21 gündür direniş var ne Burhan Kayatürk ne de diğer AKP’li Kürt milletvekillerinden tek bir ses çıkmadı” dedi.

VEKİLİN AÇIKLAMASI

Olayı anlatan Milletvekili Kayatürk, saldırıda bulunanların DBP’li olduklarını öne sürerek şunları söyledi: “Çaldıran’a geldik, esnafın bayramını kutlayalım dedik. Bize yapılan saldırı ilk defa olan bir şey değil. Bize karşı ciddi bir saygısızlık oldu. Cahil birkaç genç, ‘Buraya niye geliyorsunuz. AK Parti Kobani için neden müdahalede bulunmuyor?’ diyerek sözlü ve fiziki saldırıda bulundu. Fakat bu konuda hiç kimsenin endişesi olmasın biz halkımızla kucaklaşmaya devam edeceğiz. Halkla bir araya gelmemiz onları korkutuyor. Baskı ve tehditle halkı da yıldırmaya çalışıyorlar. Biz buna papuç bırakmayacağız.” (VAN)

ÖNCEKİ HABER

Hizbullah, Nusra’yı püskürttü

SONRAKİ HABER

TÜRGEV: CHP adayını gençlerimizden ve gönüllülerden özür dilemeye davet ediyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa