06 Ekim 2014 16:15

Hizbullah, Nusra’yı püskürttü

El Kaide bağlantılı el Nusra militanlarının Hizbullah’a yönelik düzenlediği saldırı sonrası Lübnan-Suriye doğu sınırında yeniden sükunet hakim. Kalamun yakınlarındaki Brital köyü kırsalında gerçekleşen saldırıda 8 Hizbullah savaşçısının yaşamını yitirdiği, en az 20’sinin de yaralandığı belirtildi.

Hizbullah, Nusra’yı püskürttü
Paylaş

El Kaide bağlantılı el Nusra militanlarının Hizbullah’a yönelik düzenlediği saldırı sonrası Lübnan-Suriye doğu sınırında yeniden sükunet hakim.

Kalamun yakınlarındaki Brital köyü kırsalında gerçekleşen saldırıda 8 Hizbullah savaşçısının yaşamını yitirdiği, en az 20’sinin de yaralandığı belirtildi.

Hizbullah, Nusra’nın 2 ana kontrol noktasındaki saldırılarını püskürttü. Çatışmada 14 Nusra militanı öldürüldü, 5’i de alıkonuldu.

Hizbullah’ın saldırı sonrası Nusra’nın Brital’ın çeperinde gizlendiği yerlere de operasyon düzenlediği öğrenildi.

Lübnan’dan yayın yapan Daily Star’a konuşan bir Hizbullah kaynağı, el Nusra militanlarının kısa süreliğine bir kontrol noktasını ele geçirdiğini ancak daha sonra bölgeden uzaklaştırıldıklarını söyledi.

Hizbullah'ın parlamentodaki siyasi kanadı Direnişe Sadakat Bloğu'ndan Milletvekili Hasan Fadlallah, konuya dair yaptığı açıklamada, "Direniş gece gündüz tetiktedir ve tekfircilerin Bekaa'ya saldırma planını boşa çıkarmıştır" dedi. Fadlallah, 'Direniş'in bir kez daha ulusun koruyucusu olduğunu ve ülkenin kuzey ve güney sınırlarına saldırmaya çalışan herkesi yenilgiye uğratacağını kanıtladığını" belirtti.

Suriye'deki cihatçı silahlı grupların amacının Lübnan'da kendi emirliklerini oluşturmak olduğunu söyleyen Fadlallah, Hizbullah, Lübnan ordusu ve halkın buna izin vermeyeceğinin görüldüğünü söyledi.

Hizbullah ve Suriye ordusu, 2013 sonu ve 2014 başlarında Kalamun’da düzenlediği operasyonlarla başını el Nusra’nın çektiği ve aralarında İslami Cephe, IŞİD ve ÖSO’nun da bulunduğu gruplara karşı büyük üstünlük elde etmişti. Sınır bölgesi, Suriye’deki silahlı gruplar için stratejik konumdaydı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

NATO: Türkiye\'ye kara birliği gönderebiliriz

SONRAKİ HABER

AKP’li vekile IŞİD protestosu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...