06 Ekim 2014 11:17

'Seçmeli' Kuran dersinin 'zorunlu' olmasını MEB'e şikayet etti

Denizli'de özel bir bankada gişe görevlisi olarak çalışan V. Çobanoğlu, Acıpayam Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 15 yaşındaki oğlu B. C. Ç'ye seçmeli ders konusunda Kur'an-ı Kerim öğretmeninin dini baskı yaptığını iddia ederek, Milli Eğitim Bakanlığı'na şikayette bulundu.

Paylaş

Denizli'de özel bir bankada çalışan V. Çobanoğlu, Acıpayam Anadolu Lisesi'ni kazanan oğlu B. C. Ç.'yi geçen eylül başında kayıt ettirdi. Öğrencilere uluslararası ilişkiler, Arapça, Almanca ve Kur'an-ı Kerim derslerinin seçmeli ders olarak sunulduğu okulda B. C., Almanca ve uluslararası ilişkiler derslerini seçti. Buna rağmen bu derslerin öğretmeni olmadığı bahane edilerek zorla dini derslerin seçtirildiğini iddia eden baba Çobanoğlu, "Oğlum okulda öğretmeni ile yaptığı konuşmada ona seçmesi için verilen dersler arasında Kur'an-ı Kerim, Arapça, uluslararası ilişkiler, Almanca olduğunu öğrenmiş. B. C., uluslararası ilişkiler ve Almanca dersini seçmek istediğini söylemiş. Bunun üzerine Kur'an öğretmeni oğluma 'okulda bu dersleri seçen yok doğal olarak bu derslerin bölümleri açılmayacak' demiş. İşin ilginç tarafı okula ilk kaydolan oğlumdu. Doğal olarak bu dersin seçilip seçilmeyeceği bile belli değilken böyle bir tepkiyle karşılaştığımızda şaşırdık. Burada bu dersler yerine dini ağırlıklı derslerin seçilmesi için öğrenciler daha kayıt esnasında telkin ediliyor. B. C., yine de bu dersleri seçmiş. Fakat okul yönetiminin seçtirmek istemediği dersleri 3 öğrencinin tercih ettiği görülüyor ve bu dersler için sınıf açılmıyor" dedi.

Bu konuyu mahkemeye de taşıyacağını söyleyen V. Çobanoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı'na sunduğu şikayet dilekçesine yanıt alamadığını, ayrıca bakanlığı telefonla arayıp durumu bildirdiğini, hiçbir gelişme olmadığını sözlerine ekleyerek, "Pes etmeyeceğim. Her türlü mücadeleyi vereceğim. Benim gibi düşünen daha çok öğrenci velisi var" diye konuştu.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile okul yönetimi ise konuyla ilgili açıklama yapmadı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Fırat Yücel, Altın Portakal juri üyeliğinden çekildi

SONRAKİ HABER

“Yalnız Efe” Documentarist’te gösterildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa