06 Ekim 2014 10:16

Brezilya'da başkanlık seçimi ikinci tura kaldı

Brezilya'da dün yapılan başkanlık seçimlerinin ilk tur oylamasında iktidardaki İşçi Partisi'nin (PT) adayı Dilma Rousseff ile Brezilya Sosyal Demokrasi Partisi (PSDB) adayı Aecio Neves ikinci tura kaldı. Rousseff'in ardından favori aday olarak gösterilen Marina Silva ise beklentilerin altında oy aldı.

Paylaş

Brezilya'da dün yapılan başkanlık seçimlerinin ilk tur oylamasında iktidardaki İşçi Partisi'nin (PT) adayı Dilma Rousseff ile Brezilya Sosyal Demokrasi Partisi (PSDB) adayı Aecio Neves ikinci tura kaldı. Rousseff'in ardından favori aday olarak gösterilen Marina Silva ise beklentilerin altında oy olarak yarıştan çekildi. 

Toplam 146 milyon seçmenin sandığa gittiği seçimlerde, resmi olmayan sonuçlara göre Rousseff, oyların yüzde 42'sini, muhalefet adayı Aecio Neves ise oyların yüzde 34'ünü alarak ikinci tura yükseldi.

Seçimden birkaç gün önce yayınlanan anketlere göre yüzde 20 civarında oy alması beklenen ekonomist Aecio Neves, sürpriz bir şekilde yüzde 34 oy alarak Marina Silva'nın oy kaybetmesine neden oldu. Geçtiğimiz seçimlerde 20 milyon oy alarak yarışı üçüncü sırada bitiren Marina Silva ise benzer sayıda seçmen desteğiyle yüzde 21 oranında oy alarak yarışı üçüncü sırada bitirdi.

ROUSSEFF FAKİRDEN, NEVES ZENGİNDEN OY ALDI

Oy dağılımlarına göre Rousseff daha çok kırsal kesim ve ülkenin kuzeyinde yer alan gelir düzeyi düşük bölgelerden destek gördü. Aecio Neves ise sanayi bölgeleri ve ülkenin güneyinde yer alan gelir düzeyi yüksek bölgelerde öne geçti. Seçim sonuçlarına açıkça yansıyan bu tablo, ülkede Rousseff'in düşük gelirli ve çalışan kesimi, Neves'in ise elit ve işveren grubu temsil ettiği şeklinde yorumlanmasına neden oldu. Eyaletlere dağılan bu keskin ayrımın ülkede zengin ve orta sınıfın iktidar mücadelesi içinde olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

DİLMA: MESAJI ALDIM 

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından başkent Brasilia'da yaptığı konuşmada muhalefeti sert bir dille eleştiren Rousseff, bir kez daha seçilmesi durumunda ülkede politik reforma gideceği mesajını verdi. Geçtiğimiz seçime göre oylarında 5 puanlık bir düşüş yaşayan Rousseff, "Sokakların ve sandıkların mesajını aldım" diyerek değişime açık olduğunu ve halkın taleplerini yerine getirmek için mücadele edeceği sözünü verdi. Rousseff, "Brezilya halkı birinci turda bana zafer hediye ederek bir kez daha güvenleriyle beni onurlandırmış oldular." diyerek kendisine oy veren halka teşekkür etti.

Yarışta ikinci tura katılmaya hak kazandığını öğrenen muhalefet adayı Aecio Neves de yaptığı ilk değerlendirmede Brezilya'nın değişim talep ettiğini ve partinin oylarındaki sürpriz artışın ancak böyle yorumlanabileceğini söyledi. Ülke için daha iyi bir ekonomi politikası yürüteceklerini iddia eden Neves, bundan sonrası için seçim kampanyasının ikinci turuna odaklanacağı mesajını verdi.

Seçim değerlendirmesinde hayal kırıklığına uğradığını ifade eden Marina Silva, "Brezilya'da çoğunluk, hükümetin yanlışlarına ve halkın karşı olduğu şeylere oy vermiştir." dedi. Brezilya'nın büyük bir değişimi hak ettiğine ve bu seçimlerin herkese bir fırsat sunduğuna vurgu yapan Silva, bundan sonrası için Brezilya halkının politikaya seyirci kalmaması gerektiğini ve kendi çalışmalarını da bu yönde sürdüreceğini dile getirdi.

İKİNCİ TURDA DENGELER DEĞİŞEBİLİR

Seçimin ikinci turunun yapılacağı 26 Ekim tarihine kadar adaylar, Marina Silva ve diğer liderlerin desteği için mücadele verecek. Liderlerin destek arayışında yapılacak yeni ittifaklar karşılığında çeşitli pazarlıkların yapılması ve kabinede pay dağıtılması bekleniyor. Eski devlet başkanı ve PSDB saflarında mücadele veren Fernando Henrique Cardoso, Aecio Neves'e destek vermesi için Marina Silva'ya açık bir çağrıda bulunurken Rousseff ve seçim kampanyasının en büyük destekçilerinden Lula da Silva, İşçi Partisi'nin Marina Silva ile ittifakına sıcak bakmıyorlar. Neticede yüzde 50 barajını kimin geçeceğini, yapılacak ittifaklar ve yön değiştirecek oylar belirleyecek. Uzmanlar, her iki durumda da Rousseff'in şansının rakibine göre biraz daha fazla olduğu görüşünü savunuyorlar. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Abdullah Öcalan\'ın ablası hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Tunus'ta peş peşe iki intihar saldırısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa