06 Ekim 2014 06:00

Otel çalışanları güvencesiz

İşten atmaları protesto etmek ve yeni işten atmaların durması için bugün saat 11.00’da Şişli’de bulunan Dora Otel önünde basın açıklaması yapacak olan işçiler, tüm emek dostlarına dayanışma çağrısı yaptı.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul


Otel çalışanları... En çok psikoljik baskıya (mobbing) uğrayanlar. Onlar her zaman özenli olmak zorundalar. Hem gelen müşteriyi memnun edecek hem de patronu. Çok saat çalışıp az ücret alan işçiler, az kişiyle de çok iş yapıyorlar. Dora Otel’de sendikalaştıkları için işten atılan Salih ve Muhammed’in anlattıkları bu alanda yaşanan emek hırsızlığını gözler önüne seriyor. Hiçbir güvencesi olmayan bu işçiler en ufak güvence istediklerinde de kapı önüne konuluyorlar. 45’in üzerinde işçinin çalıştığı Dora otel’de Tüm Emek-Sen’de örgütlenilmesi üzerine 13 işçi kapının önüne konuldu.

KAĞIT ÜZERİNDE 8 SAAT

Muhammed 1 yıldır Dora Otel de garson olarak çalışıyor. Ailesi Kocaeli’de yaşayan Muhammed Mecidiyeköy’de oturuyor ve 1250 TL ücret alıyor. Aldığı ücretin 1000 TL’sini ev kirasına veren Muhammed 250 TL ile geçinmeye çalışıyor. Muhammed, yol parası vermek için yaklaşık bir saatlik yolu her gün yürüyerek gidip geliyor. Yemeğini de otel de yiyor. Onu da ancak bir kez yiyebiliyor. Çünkü içeride yemek yemek yasak. Yemek yediği için işten atılan çok olmuş. bu yüzden yiyenlerde ancak gizlice yiyebiliyor. “Bunlar çok bahşiş alıyor” diye bir kanaatin oluştuğunu belirten Muhammed, “Oda servisi yapıldığında normal fiyatın üzerinde fiyat uygulanır. Üste alınan bu ücrette bizlere verilir. Ancak bu fazla paraların hepsi otelin kasasına giriyor” dedi. Çalışma saatleri kağıt üzerinde 8 saat olarak görünüyor. Ancak her gün en az 1 saat olmak üzere sürekli esniyor. İşten çıkarmaların yaşanmasından sonra 3 işçinin yaptığı işi şuan 6 işçi yapıyor. Yine de yetişmiyor” diyen Muhammed, “Otel yönetimine yetişemiyoruz dediğimizde yanımıza bir kişi dahi vermediler. Şu anda ise 6 kişi biz 3 kişinin yaptığı işi yetiştiremiyor” diyerek yaşanlara tepkisini dile getirdi.

AŞAĞILANIYORUZ

Otel yönetimin yapılması gereken her şeyi kendilerine emir kipiyle söylendiğini anlatan Muhammed, müşterilerin yanında aşağılandıklarını dile getirdi.
Salih de 1 yıldır Dora Otel’de çalışıyor. 63 yaşındaki annesiyle birlikte yaşıyor. Onun tek avantajı evlerinin kendilerine ait olması. Düşük ücret almaktan şikayet eden Salih, “Genel Müdür Hulisi Çevik’e geçinemiyoruz dediğimizde ‘Ben de geçinemiyorum’ diyor. 12 bin TL alan biri geçinemiyorsa biz nasıl geçinelim. 800 TL’ye çalışan arkadaşlarımız var. Onlar nasıl geçinecek” diye konuştu.  “Genel müdürümüzün dediği dedik” diyen Salih kendi sorunlarının hiçbir şekilde dinlenmediğini söyledi.

SENDİKALAŞMA KARARI

Sıksık haksız ve gerekçesiz işten atmalara maruz kalan işçiler bu durumu tersine çevirmek üzere örgütlenen işçiler kendi aralarında konuşarak örgütlenmeye karar veren işçiler Dora Otel’de çalışan 45’in üzerindeki işçinin büyük bir kısmını örgütlemeyi başarmışlar.

Sendikalaştığı için işten atılan Muhammed, şunları söyledi: “İş durdurduğumuzda, kendisini ‘işçi dostu’ gibi tanıtan Dora Otel Genel Müdürü Hulisi Çevik, iş yavaşlatınca bizi hemen kapının önüne koydu.  Hulisi bey hergün Aydınlık okuyor. Bizim sendikalştığımızı öğrenince ‘Ben de işçilerin sendikalaşmasından yanayım’ dedi. Ancak koşullarımızın düzelmesi için iş yavaşlatınca 12 arkadaşımızla birlikte beni kapının önüne koydu.” Dora Otel yönetiminin bununla yetinmediğini söyleyen Muhammed, işten atmaların süreceğini belirtti.

Daha önce 3 arkadaşının zam istemek için Genel Müdürün yanına gittiği için işten çıkarıldığını belirten Salih, “Genel Müdür zam için gelen herkesi atın demesi üzerine biz de örgütlü davranmaya karar verdik ve sendikalaştık. İş yavaşlatınca da işten çıkarıldık” diye konuştu. “Bizim  Genel Müdürümüzün işçi düşmanı bir tavrı var” diyen Salih, devam etti: “Bize her zaman sendikalı olmanın iyi olduğunu söylüyor. Ancak atılan arkadaşlarımızın hepsi sendikalı.” Otel yönetiminin burada kaç tane sendikalı varsa kafasını koparacağız” denildiğini ifade eden Salih, işten atmaların artacağı uyarısında bulundu.

 

ÖNCEKİ HABER

‘Bu bayram kara bayram’

SONRAKİ HABER

Bahçeli seçim sonucunu beğenmedi: İstanbul ehline emanet edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa