05 Ekim 2014 20:07

Yeşiller hükümete iltica etti

Almanya’da sığınma hakkında sessiz sedasız bir kısıtlama daha yapıldı. Bundan sonra Balkan ülkeleri Sırbistan, Makadenyo, Bosna ve Hırvatistan’dan gelenlere iltica hakkı tanınmayacak.

Paylaş

Almanya'da İşbaşındaki CDU/CSU ve SPD “büyük koalisyon” hükümeti sığınma hakkında önemli kısıtlamaya daha gitti. Hem de Yeşiller Partisi’nin desteğiyle.

Almanya’da sığınma hakkında sessiz sedasız bir kısıtlama daha yapıldı. Bundan sonra Balkan ülkeleri Sırbistan, Makadenyo, Bosna ve Hırvatistan’dan gelenlere iltica hakkı tanınmayacak.

Bu ülkeleri “güvenli ülke” ilan eden Almanya, böylece bu ülkelerden geçerek gelen diğer sığınmacıları da rahatlıkla sınır dışı edebilecek.

Federal Parlamento tarafından onaylanan yasa tasarısının Eyaletler Meclisi tarafından da kabul edilmesi gerekiyordu. Mecliste bu nedenle Yeşiller-SPD koalisyon hükümetinin olduğu Baden Württemberg eyaletinin oyu önem taşıyordu. Sonunda Yeşiller üyesi Eyalet Başbakanı Winfreid Kretschmann, değişikliğe destek vereceklerini açıkladı ve böylece tasarı meclisten geçti. Gelen eleştirileri yanıtlayan Kretschmann, buna gerekçe olarak hükümetin ülke içerisindeki sığınmacıların durumunu düzeltme yönünde söz vermesini gösterdi. Böylece Yeşiller sığınma politikasında hükümete iltica etmiş oldu.

YÜZDE 99’UNUN BAŞVURUSU REDDEDİLİYOR

Verilen bilgilere göre söz konusu Balkan ülkelerinden gelen sığınmacıların yüzde 99’unun başvurusu reddediliyor. Reddedilenler daha sonra sınır dışı ediliyor. Genel olarak sığınma politikasının sertleştirilmesini isteyen muhafazakar politikacıların bir kısmı, Balkan ülkelerinden gelenlerin iltica başvurularının kabul edilmemesinin, savaşların olduğu diğer bölgelerden daha fazla sığınmacı alınmasına imkan sağlayacağını  ileri sürüyor. Ancak, bu gerekçeyi öne sürenler aslında aynı zamanda başka bölgelerden de sığınmacı alınmasına karşı çıkıyorlar.
Hükümet tarafından üzerinde çalışılan bir taslağa göre, uzun süre Almanya’da bulunan sığınmacılara iş piyasasında daha kolay yer açılmasının önü açılmak isteniyor. Ancak bu konuda yasal düzenlemenin ne zaman çıkarılacağı konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor.

Yeşiller Partisi Meclis Grubu Başkanı Katrin Göring-Eckatdt yaptığı açıklamada, Federal Eyaletler Meclisi’nin kararını eleştirdi. Ancak buna rağmen parti arkadaşı Kretschmann’ın değişikliğe onay vermesini ise saygı ile karşıladığını söyledi.

Yeni düzenlemenin özellikle yaşadıkları ülkelerde ayrımcılığa maruz kalan Roma ve Sinti’lerin aleyine olacağı tahmin ediliyor. Zira, bu ülkelerden gelen Roman ve Sinti’lere artık iltica hakkı verilmeyecek. İnsan hakları örgütleri Roman ve Sinti’lerin hayatının bu ülkelerde tehlikede olduğuna dikkat çekiyorlar.

SPD-Yeşiller koalisyonun olduğu Schleswig-Holstein eyaleti ise anlaşmaya karşı çıktı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Bozcaadalılar çevre planını protesto için yürüdü

SONRAKİ HABER

Salihli’de domates hasadı başladı: Üretici de tüccar da memnun değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa