05 Ekim 2014 18:56

Tapınaklar şehrinde kazılar

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Kumluova Mahallesi’ndeki Likya Birliği’nin tapınaklar şehri olarak bilinen Letoon Antik Kenti’ndeki arkeolojik kazıların bu yılki bölümü sona erdi.

Tapınaklar şehrinde kazılar
Paylaş

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Kumluova Mahallesi’ndeki Likya Birliği’nin tapınaklar şehri olarak bilinen Letoon Antik Kenti’ndeki arkeolojik kazıların bu yılki bölümü sona erdi.

Letoon Antik Kenti’ndeki kazılar 1962 yılında Fransa’nın Bordeuex Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Meztger tarafından başlatıldı. Kazı yetkisi 2010 yılında Fransız kazı ekibinden alınarak, Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Sema Atik Korkmaz’a verildi. Likya Birliği’nin önemli kenti olan Xanthaos Antik Kenti ile beraber Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Letoon Antik Kenti’ndeki kazılar bu yıl 2.5 aydan fazla sürdü.

TAMAMI GEZİLİR HALE GELDİ

Kültür Bakanlığı ve Başkent Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen kazıların bu yılki bölümünde 16 bilim adamı, 9 arkeoloji öğrencisi ve 5 işçi çalıştı. Kazılarda Leto Tapınağı’ndaki taş bloklara ait bu yıl 59 parça tespit edildi. Bu parçalarla kurma çalışması yapıldı. Tiyatronun kuzeyinde küçük kazı çalışmalarıyla tapınaklarda konservasyon (sağlamlaştırma) çalışması yapıldı. Oluşturulan veri tabanına tapınaklara ait yeni malzemeler girildi, alan düzenlemesi yapıldı. Alanda bulunan eski Grekçe, yerli dil Likçe ve Aramca’da yazılmış yazıtlar düzenlendi. En önemlisi yıllarca su altında kalan alanların sudan arındırılmasında önemli yol alındı. Taş bloklar restore edildi, antik kentin tamamı gezilir hale getirildi.

Kazı Başkanı Doç. Dr. Sema Atik Korkmaz, çalışmaların 3 Temmuz’da başladığını belirterek, “Çalışmalarda, Leto Tapınağı’nda bulunan taş bloklara ait 59 yeni parça bulundu. Bu parçaların birleştirmeleri yapıldı ve korumaya alındı. Gelecek yıllarda taş bloklar orjinal haline getirilecek” dedi.

UNESCO KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNDE

Tarihi M.Ö. 7’nci yüzyıldan M.S. 8’inci yüzyıla kadar dayanan Letoon Antik Kenti, tanrı Apollon ve Artemis’in annesi Leto adına kurulmuş bir Likya Birliği kenti. Likya Birliği’nin kutsal şehri olan antik kentte üç tapınak dikkat çekici. Bunlardan biri Leto’ya, biri Apollon’a, diğeri de Artemis’e ait. Antik kentin adı Hitit, Likya, Roma ve Bizans tarihinde geçmektedir. Antik Kent, 1988 yılında UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne alındı. (Muğla/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar bir oldu, direndi, kazandı; darısı tüm Karadeniz\'e...

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...