05 Ekim 2014 13:06

HDP'li Irmak, Salih Müslim'in Türkiye ziyaretini doğruladı

HDP Şırnak Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Selma Irmak, 'Suriye'ye yönelik hükümet öyle anlaşılıyor ki politikasını değiştiriyor. Bu çok çok önemli. Bizce çok çok olumlu bir tutum. Belki bunun ilk adımı da PYD Eş Başkanı ile görüşmedir' diyerek Salih Müslim'in Türkiye ziyareti iddiasını da doğrulamış oldu.

Paylaş

HDP Şırnak Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Selma Irmak, görüştükleri Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun diyaloga açık olduğunu ve Kobanê'de yaşananlara kayıtsız kalamayacağını söylediğini belirterek, "Suriye'ye yönelik hükümet öyle anlaşılıyor ki politikasını değiştiriyor. Bu çok çok önemli. Bizce çok çok olumlu bir tutum. Bir politika değişikliği var, belki bunun ilk adımı da PYD eş başkanı ile görüşmedir" dedi. ırmak, bu açıklamasıyla, PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in gizlice Türkiye’ye gelerek başta MİT olmak üzere bazı görüşmelerde bulunduğu iddiasını da doğrulamış oldu.   

Kobanê'de IŞİD'in kuşatması ve çatışmalar devam ederken, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte Başbakan Ahmet Davutoglu ile görüşen HDP Şırnak Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Selma Irmak, PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in dün Türkiye'ye gelip hükümetle temaslarda bulunduğu yönündeki iddiayı ve hükümetin Suriye politikasını değerlendirdi. DHA muhabirine konuşan Irmak, PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in bir yıl aradan sonra Türkiye'ye gelmesini çok olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini söyledi. HDP'li Irmak şöyle konuştu: "Türkiye'nin kendi yanı başındaki bir soruna kayıtsız kalması mümkün değildi, beklenemezdi ve doğru da değildi. O nedenle bu temasın gerçekleşmesi gerekiyordu. Bu da oldu. Bundan sonrası önemlidir. Bundan sonra Türkiye nasıl bir tavır alacak, PYD ve oradaki Kanton yönetimi ile görüşmelerini devam ettirecekler mi, bir ilişki geliştirecekler mi ve bunun pratik teki yansıması önemlidir. Biz bu görüşmeyi önemli buluyoruz, anlamlı buluyoruz."  

'BAŞBAKAN'IN DİYALOGA AÇIK OLDUĞUNU GÖRDÜK'

Selma Irmak, Başbakan Davutoğlu ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ayrıntılarını anlatırken de şunları söyledi: "Başbakan ile görüşmemizde gündeme geldi. Başbakan'ın da, bu konuda diyaloga açık olduğunu, soruna kayıtsız kalamayacağını gördük. IŞİD'in yanında olduklarına dair algıdan büyük oranda rahatsızlık duyduklarını ifade ettiler ve tam tersine 'Kobani halkının yanındayız ve bunun için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz' gibi şeyler söyledi. PYD'ye ilişkin kimi eleştirilerini ifade ettiler. Bizde bunun en iyi yolunun diyalog kurmak olduğunu söyledik. Başbakanın bizim görüşmemizden önceki söylemleri ile sonraki görüşmeleri bence farklıydı. Bir yaklaşım değişikliğini görmek mümkün.  Örneğin Başbakanın 'Kobani'nin düşmesine izin vermeyeceğiz' söylemini gerçekten önemli buluyorum. Bunu bir politikanın emaresi ve formülü olarak görmek lazım. Suriye'ye yönelik hükümet öyle anlaşılıyor ki politikasını değiştiriyor. Bu çok çok önemli. Bizce çok çok olumlu bir tutum. Bir politika değişikliği var, belki bunun ilk adımı da PYD eş başkanı ile görüşmedir." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Dünya halkları Kobanê için yürüyor

SONRAKİ HABER

Van Gölü'nde kirlilik tehdidi: Günlük 8-10 ton çöp toplanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa