05 Ekim 2014 10:20

Hong Kong’ta neler oluyor?

Pekin’in resmi yayın organı People’s Daily'nin Hong Kong’daki gösterilerle ilgili yayınladığı bir görüşte Merkezi İşgal Et hareketinin eski Sovyet ülkelerindeki 'renkli devrim' hareketine ve Ortadoğu’daki 'Arap Baharı'na benzetilmesi, tüm bu hareketlerin 'Batı’nın kışkırtması' sonucu oluştuğunu iddia etmesi dikkat çekiyor.

Paylaş

Kaan KANGAL

“Tüm parti içindeki dayanışmayı, Çin Komünist Partisi ile diğer komünist olmayan demokratik partilerle yakın işbirliğini güçlendireceğiz, kitlelerle olan ilişkimizi muhafaza edeceğiz ve tüm etnik uluslar arasındaki muazzam dayanışmayı sağlamlaştıracağız ve geliştireceğiz.” Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bu sözleri 1 Ekim’de Pekin’de düzenlenen Çin Halk Cumhuriyeti’nin 65. kuruluş yıldönümü kutlamalarında (Ulusal Gün) yaptığı konuşmasında sarf etti. Bundan yaklaşık iki hafta önce yaptığı bir konuşmasında Xi parti ve ülkenin istikrarlı bir geleceğe sahip olabilmesinin en önemli güvencelerinden birinin katılımcı demokrasi olduğunu belirtmiş, ama bunun Çin’e özgü şekliyle anlaşılması gerektiğinin altını çizmişti.

HONG KONG’DA SICAK YAZ

Eski İngiliz kolonisi Hong Kong’da - tıpkı geçen Temmuz ayında Çin’e iade edilişinin 17. yıldönümünde olduğu gibi - Ulusal Gün kutlamaları hükümet karşıtı kitlesel gösterilerden dolayı bayrak çekme töreniyle sınırlı kaldı. Önce 3-4 Haziran 1989’da Tian’anmen katliamının 25. yıldönündeki geniş katılımlı gösteriler, ardından Hong Kong’un Çin’e iadesi vesilesiyle yapılan gösteriler ve akabinde 2017’de yapılması tartışılan Hong Kong Özel İdari seçimlerinin Pekin karşıtı siyasi örgütler tarafından düzenlenen gayriresmi seçim provasıyla Hong Kong çok sıcak bir yazı arkasında bıraktı.

GENEL SEÇİM PROVASI

Occupy Central (Merkezi İşgal Et) adlı muhalif kitle örgütü tarafından Pekin’in tasarladığının aksine Hong Kong idari yönetiminin doğrudan Hong Konglular tarafından seçilmesi talebi doğrultusunda Haziran’ın son haftası yaklaşık 10 gün süren ve internet üzerinden oylanan gayri resmi idari seçimlere -Pekin kaynaklı olduğu düşünülen siber saldırılara rağmen- yaklaşık 738 bin kişi katılmıştı. 7.2 milyon nüfuslu Hong Kong’da 3.5 milyon kişi oy kullanma hakkına sahip. En son bu Eylül sonu ve Ekim başında düzenlenen gösterilerde Occupy hareketi 2016 Hong Kong yasama kurulu seçimleri ve 2017 Hong Kong İdari Başkanlığı seçimlerinde Hong Konglular’ın genel seçim hakkına sahip olmasını ve şimdiki Hong Kong İdari Başkanı Leung Chun-Ying’in istifasını talep ediyor. 

MERKEZİ İŞGAL ET HAREKETİ

Resmi adı Occupy Central with Love and Peace (Aşk ve Barışla Merkezi İşgal Et) olan hareket kendisini Pekin’i Hong Kong’un talep ettiği seçim haklarını vermesi konusunda yola getirme misyonuna sahip barışçıl bir sivil itaatsizlik kampanyası olarak tanımlıyor. Hareketin önemli figürleri arasında Hong Kong Üniversitesi Hukuk Profesörü Benny Tai Yiu-ting, Çin Üniversitesi’nden sosyolog Chan Kin-man ve papaz bakan Chu Yiu-Ming dışında “Scholarism” adlı öğrenci federasyonu yer alıyor. Merkezi İşgal Et fikri geçen sene “sivil itaatsizlik en güçlü silahtır” sloganı altında Benny Tai tarafından ortaya atılmış, kısa sürede 2013 Ekim ayındaki ilk gösterilerde onbinlerce katılımcı tarafından desteklenmiş, yazın düzenlenen gösterilerde katılımcı sayısı yüzbinlere ulaşmıştı. 

GÖSTERİLERE KİTLESEL KATILIM

Geçtiğimiz Eylül sonu özellikle polisin göstericilere biber gazı sıkmasının ardından katılımcı sayısı 50 bine çıktı; Sendikalar Konfederasyonu ve Profesyonel Öğretmenler Sendikası’nın da çağrısıyla bazı okul, üniversite, fabrika ve işletmelerde de işgal eylemleri ve grevler düzenledi. Pan-demokrasi adlı liberal-sağ blok ve öğrenci federasyonu Scholarism tarafından yönlendirilen işgal hareketi Hong Kong’daki Pekin yanlısı siyasi kişi ve gruplar tarafından illegal olmakla ve nefret körüklemekle suçlanıyor. 

‘ŞEMSİYE HAREKETİ’

Geçtiğimiz günlerde polisin biber gazı saldırısını göstericilerin şemsiyelerle savuşturması sonucu “şemsiye devrimi” veya “şemsiye hareketi” adıyla anılmaya başlanan hareket kısa süre içinde medyada şemsiye logolarıyla ifade edilir oldu. Hava karardıktan sonra cep telefonlarının ışıklarını açarak “ışık denizi” yaratmak da yine hareketin sembollerinden biri haline geldi. Bazı işadamlarının harekete destek amaçlı göstericilere geniş çaplı yemek ve içecek bağışında bulunduğu göze çarptı. Göstericiler arasında yardım ve dayanışma, sokakları temiz tutma, yemek-içecek dağıtımı, çadırlar ve ilk yardım konusunda görev dağılımını örgütlemesi hareketin diğer özellikleri arasında yer alıyor.  

PAT DURUMU

En son Tian’anmen anmasında Hong Kong’da konuşma yapan insan hakları savunucusu ve avukat Teng Biao, South China Morning Post gazetesine verdiği röportajda hükümetin ve işgal hareketinin içinde bulundukları pat durumundan çıkmasının zor olduğunu, Hong Konglulara gerçek anlamda bir genel seçim hakkının verileceğini düşünmenin naiflikten öteye geçmeyeceğini, ama diğer yandan Leung Chun-ying’in Pekin tarafından -kolay olmasa da- görevden alınabileceğini, keza tek bir kişinin görevden alınıp sistemin olduğu gibi bırakılmasının bir fark yaratmayacağını söyledi. İşgal hareketi Leung’un istifasını istemekte ısrarlı olsa da Pekin bu konuda hiçbir adım atılmayacağı konusunda kırmızı çizgilerini çoktan çekmiş bulunuyor. 2016-17 seçimleri konusunda Pekin reform paketini geri çekmesini istemek dışında liberal Pan-demokrasi grubunun Pekin’e karşı reform paketini sadece veto etmek gibi bir yaptırım gücü bulunuyor. Reform paketini vetoyla Pekin’e geri iade etmekse durumu şu an işgal hareketinin karşı çıktığı 2012 seçim yasasına geri sarmaya tekabül ediyor.

PEKİN’İN PERSPEKTİFİ

Bir yandan birkaç hafta önce Ulusal Halk Kongresi başkanı Zhang Dejiang’ın Hong Kong idari seçim adaylarının “Komünist Parti’yi sevmek zorunda değiller, ama Parti’ye ve tek parti kuralına muhalefet edemezler” sözleri, diğer yandan son zamanlarda Xi Jiping’in Maoist düşüncenin yeniden canlandırılması ve sınıf mücadelesi referanslarını Deng Xiaoping’in Hong Kong’la ilgili tezleriyle birleştirmesi ilerleyen zaman içinde Pekin’in Hong Kong konusunda nasıl bir rota izleyeceğini öngörmeyi zorlaştırıyor. Deng 1984 yazında yaptığı bir konuşmasında Hong Kong’un siyasi statüsünü “tek ülke, iki sistem” parolasıyla özetlemiş, Hong Kong’un sosyalist sisteme geçmesini talep etmediklerini belirtmiş ve Hong Kong’un refah ve istikrarını temenni ettiğini dile getirmişti. 

KOMPLO İDDİASI

Pekin’in resmi yayın organı People’s Daily gazetesinin Hong Kong’daki gösterilerle ilgili yayınladığı bir görüşte Merkezi İşgal Et hareketinin eski Sovyet ülkelerindeki “renkli devrim” hareketine ve Ortadoğu’daki “Arap Baharı”na benzetilmesi, tüm bu hareketlerin “Batı’nın kışkırtması” sonucu oluştuğunu iddia etmesi dikkat çekti. Devlet ajansı Xinhua’da yapılan bir yorumda ise Amerikan ve İngiliz diplomatlar Çin’in Hong Kong politikasına sorumsuzca saldırmakla suçlandı.

* Nanjing

ÖNCEKİ HABER

‘Ilımlılar’ sahtekarlığı ve diğer IŞİD’ler

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa