07 Temmuz 2011 08:31

Öcalan kitabına gerekçesiz toplama

Gazeteci-Yazar Cengiz Kapmaz’ın İthaki Yayınları’ndan çıkan “Öcalan’ın İmralı Günleri” isimli kitabı, yayınevi ya da yazara hiçbir hukuki bildirimde bulunulmadığı, kitap hakkında toplatma ya da başka bir karar bulunmadığı halde polis tarafından kitapevlerinde el konulduğu belirtildi. Durum, geçtiğimiz ay İstiklal

Öcalan kitabına gerekçesiz toplama

Paylaş

Gazeteci-Yazar Cengiz Kapmaz’ın İthaki Yayınları’ndan çıkan “Öcalan’ın İmralı Günleri” isimli kitabı, yayınevi ya da yazara hiçbir hukuki bildirimde bulunulmadığı, kitap hakkında toplatma ya da başka bir karar bulunmadığı halde polis tarafından kitapevlerinde el konulduğu belirtildi. Durum, geçtiğimiz ay İstiklal Caddesi’nde bulunan İnsan Kitapevini ‘ziyaret’ eden emniyet güçlerinin, herhangi bir belge göstermeden kitabın kaldırılmasını istemesi üzerine ortaya çıktı. Kitabevine toplatma kararı olan kitaplarla ilgili bir tutanak gösterildi ancak bu kitaplar arasında Cengiz Kapmaz’ın çalışması yer almıyordu.

23 Haziran günü ise Iğdır’da bulunan Serhat Kitap Kırtasiyeden K.Maraş Sulh Ceza Mahkemesinin bir kararı gösterilerek kitapevinde bulunan kitaplara el konuldu. Bunun üzerine İthaki Yayınları yetkilileri, Emniyet’den tutanağın bir kopyasını istediler. Kitapevindeki kitaplara el konulmasına “gerekçe” gösterilen K.Maraş Sulh Ceza Mahkemesi tarafından alınan karar, tamamen başka bir olayla ilgili çıktı.

Bu yılın ocak ayında piyasaya sürülen kitapla ilgili ise bugüne kadar ne yazarına, ne yayınevine bir mahkeme celbi, toplatma kararı ya da başka herhangi bir resmi bildirimde bulunulmamış. Bu nedenle bu uygulama tamamen yasal olan bir kitabın satışının ve okunmasının fiilen engellenmesi anlamına geliyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Amerikalı Ressam Cy Twombly yaşama veda etti

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa