04 Ekim 2014 22:32

PYD lideri Müslim gizlice Türkiye’yi ziyaret etti iddiası

Hüriyet Gazetesi’nden Uğur Ergan’ın haberine göre PYD Eş Başkanı Salih Müslim gizlice Türkiye’ye gelerek başta MİT olmak üzere bazı görüşmelerde bulundu.

Paylaş

Hüriyet Gazetesi’nden Uğur Ergan’ın haberine göre PYD Eş Başkanı Salih Müslim gizlice Türkiye’ye gelerek başta MİT olmak üzere bazı görüşmelerde bulundu.

Günü birlik ziyaretin ardından Türkiye’den ayrıldığı iddia edilen Müslim’in bu önemli ziyaretinin Başbakan Ahmet Davutoğlu ile HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş arasında 1 Ekim’de yapılan görüşmeden sonra gerçekleştirdi. Davutoğlu, ATV’de katıldığı programda Türkiye’nin de Kobanê’nin IŞİD’in eline geçmesini arzulamadığını, bunun için gerekenleri yapacağını söylemişti.

Müslim’in Türk makamlarıyla temaslarının da Davutoğlu-Demirtaş görüşmesinde ela alınan konular zemininde gerçekleştiği öne sürüldü. Türkiye tarafının, PYD’den Suriye ve dolayısıyla Türkiye’nin toprak bütünlüğü ile çözüm sürecini olumsuz yönde etkileyecek oluşumlardan kaçınmasını ve Esad rejimine karşı tutum takınmasını istediği bildirilen haberde, PYD’nin ise Kobanê’yi savunan Kürt güçlerine Türkiye’nin ihtiyaç duyulan lojistik desteği vermemesine tepkili olduğu belirtiliyor. Haberde Kürt güçlerin, IŞİD’in tanklarına karşı ellerinde yeterli tanksavar olmadığını belirterek, kendilerinin temin edebileceklere tanksavarların Kobanê’nin savunması için Türkiye üzerinden geçirilmesine izin verilmesini istediği bildiriliyor.

Türkiye’nin  Kobanê halkına insani amaçlı yardımda bulunmasında bir sıkıntı olmadığını belirten kaynakların, diğer konularla ilgili bir bilgi vermekten kaçındığı belirtilen haberde,  PYD Eş Başkanı Müslim'in yaklaşık 1 yıl önce Türkiye’ye geldiği, ancak Esad rejimine karşı net bir tutum takınmadığı için Ankara’nın tepkisine hedef olduğu ifade edildi. Müslim kısa süre önce Türkiye’yi IŞİD’le mücadelede kendilerine şantaj yapmakla ve Suriye’deki özgür Kürt hareketinin önünü kesmekle suçlamıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

CHP\'den Şero imzalı Hayvan Hakları Genelgesi

SONRAKİ HABER

Meteorolojiden sağanak uyarısı (24 Temmuz)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa