04 Ekim 2014 19:34

Kent filmleri bu yıl Gezi’de yitirdiklerimize adanıyor

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin bu yıl sekizincisini düzenlediği “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” programı dahilindeki film gösterimleri 13-17 Ekim 2014 tarihlerinde arasında gerçekleşecek.

Paylaş

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin bu yıl sekizincisini düzenlediği “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” programı dahilindeki film gösterimleri 13-17 Ekim 2014 tarihlerinde arasında gerçekleşecek.

Bu festival, tüm dünyada, her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü, Uluslararası Mimarlar Birliğinin (UIA) üyesi 1 milyon 400 bin mimar tarafından aynı anda kutlanan  “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesince gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanıyor.

Öte yandan festival, “mimarlık ve kent” odağında üretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımları özendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmanın yanı sıra konuyla ilgili mimar, yönetmen ve uzmanların etkinlik kapsamında İstanbul’da buluşmalarına ortam hazırlayarak, ülkemizi ve mimarlık ortamımızı geniş kesimlere tanıtmayı öngörüyor.

GEZİ’DE KAYBETTİKLERİMİZE…

Mimarlar Odası, demokrasi ve emek tarihimizin önemli kamusal alanlarından biri olan Taksim Meydanı’nın meydan özelliğinin ortadan kaldırılarak; Gezi Parkı’na AVM yapılmasına ve ortak belleğimizi yok etme girişimine karşı mücadele eden Taksim Dayanışması Sekreterliğini üstlenen meslek odalarından biri olarak, Gezi direnişinin birinci yılında yapılacak bu festivali, bu direniş sırasında kaybettiklerimize ve tüm direnenlere adama kararı aldı.

49 FİLM 4 MEKANDA GÖSTERİLECEK

İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nin yarışma bölümüne bu yıl Almanya, Fransa, Hollanda, İran, İtalya, Kolombiya, Rusya, Sırbistan ve Türkiye’den 59 yönetmen, 49 film ile katılmışlardır. Seçici kurul tarafından hazırlanan seçki, festival süresince yarışma bölümünden 23, özel gösterim bölümünden 4 olmak üzere toplam 27 belgesel ve animasyon film,  İstanbul’un iki yakasında dört ayrı salonda, seyircisiyle buluşacak.

Festival kapsamında gösterilecek filmler Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Galata Derneği ve Avusturya Hastanesinde seyirciyle buluşacak.
Yarışmada dereceye giren filmler ise 18 Ekim’de Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesinde yapılacak olan ödül töreninde açıklanacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Savaş karşıtı Duhoborlar

SONRAKİ HABER

Aliağa Belediyesinde işten atılan işçilerin ücret alacağı 3 ay sonra verilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa