04 Ekim 2014 18:16

Candan Can jüri başkanlığından çekildiğini açıkladı

51. Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması Ana Jüri Başkanı Can Candan, yaptığı bir açıklamayla başkanlıktan çekildi.

Paylaş

51. Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Belgesel Film Yarışması Ana Jüri Başkanı Can Candan, yaptığı bir açıklamayla başkanlıktan çekildi.

Geçtiğimiz günlerde Reyan Tuvi'nin "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" adlı belgesel filmin festivalin programından çıkarılması üzerine başlayan sansür tartışmaları sonucunda dün bir açıklama yapan Can, başkanlıktan çekilme gerekçesi olarak festival yönetiminin tutumunu gösterdi.

Açıklamasında "Festival yönetimi, başvuran filmleri, başvuru koşullarına uygun olup olmadıkları kriterlerine göre ön jürinin değerlendirmesine sunmadan önce eleme hakkına sahiptir. Ön jürinin iradesine müdahale etme hakkı yoktur." cümlelerine yer veren Can, festivalde çeşitli yarışmalarda ana jüri olan ve kendisinin de içinde bulunduğu bir grubun 2 Ekim'de bir açıklama yaparak sanat eserlerinin suç unsuru olarak görülmesine davetiye çıkaran bu kararın geri alınması istediklerini belirtti.

Can, 3 Ekim'de, yönetimin kararına karşı çıkan festival dahilinde yarışmaya hak kazanmış diğer belgesel filmlerinin yönetmenleriyle yapılan toplantıda, festival yönetiminin sansüre ek olarak ön jüriyi suçladığını ve söz konusu filmin yönetmeni üzerinde baskı oluşturduğunu dile getirdi.

Can açıklamasına "Sansürün, sorumsuzluğun, manipülasyonun ve baskının olduğu yerde ben yokum."diyerek son verdi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İsrail askerlerin art arda intiharı

SONRAKİ HABER

TÜRGEV: CHP adayını gençlerimizden ve gönüllülerden özür dilemeye davet ediyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa