04 Ekim 2014 14:08

Cumartesi Anneleri : Kalbimiz insanlığı savunan Kobanê'de

Cumartesi Anneleri'nin bu haftaki eylemlerinde Kobanê'ye dönük IŞİD çetelerinin saldırılarından dolayı bayramı buruk karşıladıklarını belirterek, "Kalbimiz barbarlık çetelerine karşı insanlığı savunan Kobanê'de" dedi.

Paylaş

Cumartesi Anneleri'nin bu haftaki eylemlerinde Kobanê'ye dönük IŞİD çetelerinin saldırılarından dolayı bayramı buruk karşıladıklarını belirterek, "Kalbimiz barbarlık çetelerine karşı insanlığı savunan Kobanê'de" dedi.

Cumartesi Anneleri, kaybedilen yakınlarının akıbetlerinin araştırılması ve faillerin bulunması talebiyle her hafta gerçekleştirdikleri adalet arayışlarının 497'inci haftasında Galatasaray Meydanı'nda biraraya geldi. "Failler belli, kayıplar nerede" yazılı pankart açan kayıp yakınları, ellerinde kaybedilen yakınlarının fotoğrafları ile kırmızı karanfiller taşıdı. Annelerin bu haftaki eylemlerinin gündeminde Kobanê direnişi vardı.

'ONLARIN TETİK SIKAN PARMAKLARINA KURBAN'


Eylemde ilk olarak konuşan Cumartesi Anneleri'nden gözaltında kaybedilen Murat Yıldız'ın annesi Hanife Yıldız, "Herkes bayramda çocuklarıyla öpüp koklaşırken, yakınlarının mezarını ziyaret ederken biz burada sizlerleyiz. Çünkü, bizim ziyaret edecek bir mezarımız yok" diyerek bayramların kendileri için buruk ve acı geçtiğini ancak bu bayramın Kobanê'de yaşananlardan dolayı daha acı geçtiğini söyledi. Yıldız, " Biz Kobanê'de olmadığımız için üzülüyoruz ama onlarla birlikteyiz" dedi. Yıldız'ın ardından söz alan gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç'un kardeşi Hasan Karakoç, Kobanê'ye IŞİD çetelerinin saldırılarına değinerek, " Bu bayramı nasıl kutlayalım?" diye sordu. Karakoç, Galatasaray Meydanı'ndan Kobanê'de IŞİD çetelerinin saldırılarına karşı direnenlere selam gönderdiklerini belirterek, "Onların direnişine, iradesine, tetik sıkan parmaklarına kurban. Selam olsun, onların azmine, lanet olsun karşısındaki katillere" diye konuştu. Gözaltında kaybedilen Nurettin Yedigöl'ün kardeşi Muzaffer Yedigöl ise " Bugün bayram ama Kobanê'de masum insanlar ölürken bize bayram yok. Bayram mutluluk, sevinç demek ama biz bu sevinci paylaşamıyoruz" diye konuştu.

'KALBİMİZ BARBARLIK ÇETELERİNE KARŞI İNSANLIĞI SAVUNAN KOBANÊ'DE'

Konuşmaların ardından haftanın basın açıklamasını Ümit Efe yaptı. Kobanê'de insanlığa karşı suç işlendiğini ifade eden Efe, "Demokratik Ortadoğu umuduna yönelen bu faşist saldırılar yalnız Kürtlere değil , insanlığın değerlerine karşı yapılıyor. Kalbimiz barbarlık çetelerine karşı insanlığı savunan Kobanê'de" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bayram mesajında, "aydınlık bir gelecek" ifadelerine de değinen Efe, " Demokratik söylemlerle toplumu oyalamak yerine, acilen demokrasinin gereğini yapın. Hangi insan haklarından , hangi aydınlık gelecekten söz ediyorsunuz?" diye tepki gösterdi.

Efe, " Bir ülkede bayramlar annelerin acılarını derinleştiriyor, gözyaşlarını artırıyorsa o ülke zulümle yönetiliyor demektir. Bir ülkede hakikat ve adalet talebi karşılıksız kalıyorsa, o ülkede hukuk da ahlak da vicdan da yara almış demektir" dedi. Kayıpların bulunması ve faillerin yargılanması için demokrasiye, demokrasinin de inşası için barışa ihtiyaç olduğunun altını çizen Efe, " Bütün toplumsal sorunların demokratik yöntemlerle çözülmesi için barışa ihtiyacımız var. Bunun için hükümeti Rojava Kürtlerine karşı düşmanca yaklaşımına son vererek 'barış ve çözüm' sürecini tehlikeye atmamaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Efe son olarak, İHD Mardin Şubesi'nin çabalarıyla yargıya taşınan "Kızıltepe JİTEM" davasının 28 Kasım 2014 tarihinde Mardin 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüleceği bilgisini vererek davanın takipçisi olacaklarını söyledi. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Suruç’ta eller tetikte mizanseni

SONRAKİ HABER

Finlandiya, el Hol kampındaki IŞİD’lileri tartışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa