04 Ekim 2014 14:06

Suruç’ta eller tetikte mizanseni

Kobanê'ye yönelik IŞİD saldırılarını takip eden medya ile askerlerin arasında Kobanê'yi karşıdan gören, tepede bir mizansen yaşandı.

Paylaş

Kobanê'ye yönelik IŞİD saldırılarını takip eden medya ile askerlerin arasında Kobanê'yi karşıdan gören, tepede bir mizansen yaşandı.

Sabah saatlerinden itibaren askerlerinin Mürşitpınar Sınır Kapısı'na giden yolda aldığı yoğun önlemleri fotoğraflamak isteyen medya çalışanları, neden mevzilendikleri anlaşılmayan askerleri eller tetikteymiş gibi gösterip dakikalarca fotoğraflarını çekti. Kurgulanan fotoğraflarda askerlerin namlularını Kobanê yerine Suruç'a çevirmesi ise komedinin boyutunu gözler önüne serdi.

GAZETELER HABERLERİ GERİ ÇEKTİ

Kobanê sınırında askerlerin medyaya verdiği pozların gerçek dışı olduğunun DİHA tarafından servis edilmesinin ardından Milliyet, Cumhuriyet ve Hürriyet gibi gazeteler, "Sınırda sıcak saatler", "Asker siperde IŞİD'i gözlüyor" ve "Asker mevzide" başlıklarıyla verdiği haberleri geri çekmek zorunda kaldı.

Film setlerini aratmayan ancak basın tarafından farklı şekilde verilen bu haber, sosyal medyada da en çok konuşulan konular arasında yerini aldı. Birçok kişi tarafından tiye alınan fotoğraflar sosyal medyada şu twitlerle paylaşıldı:

"*IŞİD'e nişan almışım gibi çek panpa.
* Kocaman devletin düştüğü hale bak. Neredeyse üzülecem.
* Akşama dizi çeviriyorlar, kurtlar vadisine satacaklar herhalde.
* Şu gazeteci kılıklıların 5 günden beri 'Kobanê düştü, düşecek' şeklindeki haberleri şimdi daha iyi anlaşılmıyor mu?
* La bunlar kendilerini dizi setinde sanıyor olmasınlar:-) (DİHA)
 

 

ÖNCEKİ HABER

Kobanê\'deki direnişle dayanışmak isteyen halka saldırı

SONRAKİ HABER

AİHM vekilliği düşürülen HDP'liler için Türkiye'den savunma istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa