04 Ekim 2014 08:47

Kobanê'de çatışmalar bayram sabahı da sürdü

Kobanê’de IŞİD ile YPG gerillaları arasındaki çatışmalar bayram sabahı da sürdü. Sık sık duyulan silah sesleri Kobanê 'de sokak savaşlarının başladığının işareti olarak yorumlandı.

Paylaş

Kobanê’de IŞİD ile YPG gerillaları arasındaki çatışmalar bayram sabahı da sürdü. Sık sık duyulan silah sesleri Kobanê 'de sokak savaşlarının başladığının işareti olarak yorumlandı.

DHA’nın haberine göre Suriye'deki kanaat önderleri ve aşiretler, IŞİD ve YPG’ye Kurban bayramında ateşkes ilan ederek silahları susturmaları çağrısı yaptı. Yapılan ateşkes çağrısına IŞİD militanlarının bayramın sadece ilk günü uyacaklarını söyledikleri ileri sürüldü. Ancak, daha önce bayram namazını Kobanê 'de kılacaklarını Kobanê 'ye Ayn-el İslam olarak değiştirecekleri iddiasında bulunan IŞİD militanları, bir günlük ateşkese de uymadı ve bayram sabahı da saldırısını sürdürdü. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Kobanê 'de sık sık havan ve silah sesleri gelmeye devam etti.

Kobanê 'den sıkça duyulan silah sesleri Kobanê 'de YPG'nin istediği ve günlerdir beklenen sokak savaşlarının başladığı şekilde yorumlandı. Özellikle ilçenin doğu kısmındaki mahallelerde yoğun olarak duyulan silah sesleri IŞİD ile YPG güçlerinin sokak savaşına başlaması olarak gösterildi.

SINIRA KİMSE YAKLAŞTIRILMIYOR


DHA’nın haberine göre Suruç'a giden yollarda kontrol noktaları oluşturan asker ve polis daha önce Mürşitpınar Mahallesi yakınlarına kadar izin verdiği geçişleri bugün durdurdu. Sivillerin ve gazetecilerin bölgeye yaklaşmasına izin vermeyen askerler, bunun sebebini ise sınırı aşabilecek mermilere hedef olunmasını önlemek olarak gösterdi. Bu arada çatışmalar sırasında yaralanan bazı YPG'liler ise Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan ambulanslarla tedavi için Suruç Devlet Hastanesi'ne taşındı. (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

IŞİD\'e 9 hava saldırısı daha

SONRAKİ HABER

Suriye’den dönen IŞİD’liler İsveç’te öğretmenlik yapıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa