04 Ekim 2014 06:00

Dubai Port: Dava da bitti çevre de!

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde inşa edilen Dubai Port Limanı için 2009 yılında açılan dava, yıllar sonra sonuçlandı. Danıştay 14. Dairesi, ÇED raporunun usule aykırı olduğunu belirterek, bölgenin liman yapımına uygun olmadığına karar verdi. Ancak liman inşaatı neredeyse sona erdi.

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli


Kocaeli’nin Körfez ilçesinde inşa edilen Dubai Port Limanı için 2009 yılında açılan dava, yıllar sonra sonuçlandı. Danıştay 14. Dairesi, ÇED raporunun usule aykırı olduğunu belirterek, bölgenin liman yapımına uygun olmadığına karar verdi. Ancak liman inşaatı neredeyse sona erdi.

Dubai Port Properties Liman İşletmeleri tarafından Körfez Yarımca’da yapılan ve bölgenin en büyüğü olma özelliğini taşıyan limana ilişkin yürütmeyi durdurma ve ÇED iptali davası sonuçlandı.

2009 yılında açılan davada Kocaeli 1. İdare Mahkemesi, ÇED raporunun iptali ve yürütmeyi durdurma talebini yerinde buldu ancak Dubai Port yetkilileri davayı bir üst mahkeme olan Sakarya İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Sakarya’dan da olumsuz sonuç alan yetkililer yine bir üst mahkemeye yani Danıştay’a itiraz etti. Bu aşamada davaya Çevre Bakanlığı da müdahil oldu. Bakanlık, ÇED raporunun yerinde olduğunu savunarak karara itiraz etti. Danıştay 6. Dairesi’ne başvuran yetkililer buradan da istedikleri yanıtı alamadı. Danıştay 14. Dairesi de ÇED raporunun usule aykırı olduğunu belirtti, yürütmeyi durdurmanın yerinde olduğuna karar verdi. Dubai Port ve bakanlık yetkilileri son kozlarını oynadı ve Danıştay 14. Dairesi’nin kararını temyiz etti. Temyiz edilen dava da sonuçlandı. Danıştay ÇED raporunun usule aykırı olduğuna hükmetti.

LİMAN BİTTİ!

Yetkililerin itiraz edeceği bir üst kurum kalmayınca karar artık kesinleşti. 2009 yılından bu yana süren dava nihayet sonuçlanmış oldu. Ancak bu süre zarfında Dubai Port Limanı’nın inşaatı neredeyse bitti. Dönemin Kocaeli Valisi olan Ercan Topaca’nın emriyle 2 yıl boyunca yok sayılan yürütmeyi durdurma kararından yararlanan liman yetkilileri inşaatı büyük ölçüde tamamladı.

MÜDAHİL AVUKAT: ESKİ VALİ’NİN ARMAĞANI

504 bin 883 metrekare alanda inşa edilen limanla ilgili daha önce vatandaşlarla birlikte çeşitli eylemlikler de yapan, Sivil İnisiyatif Platformu Başkanı ve davanın müdahillerinden Numan Gülşah, Danıştay 14. Dairesinin vermiş olduğu karar doğrultusunda limanın faaliyetlerinin derhal durdurulmasını isteyerek şunları söyledi: “Dava süreci sona erdiğine göre bu limanın faaliyeti derhal durdurulmalıdır.  Dava sürecinde yapılan kısımları derhal yıkılmalıdır.Bu hukuksuzluk eski Vali Ercan Topaca’nın bize armağanıdır. Bunun hesabı da sorulmalı, dönemin idarecileri yargı önüne çıkartılmalıdır.”

ÖNCEKİ HABER

Uçanyol bu bölgeyi batıracak

SONRAKİ HABER

Bütçe eylül ayında 18 milyar lira açık verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa