04 Ekim 2014 06:00

Banka soygunu: Enflasyon+yüzde 20

Bankaların, bankalar ve diğer bireysel kredi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşların alacakları ücretlere ilişkin yasal düzenleme tamamlandı. Bankalar, ücretleri enflasyonun yüzde 20 fazlasına kadar müşterisine sormadan, yalnızca bilgilendirme yaparak artırabilecekler.

Paylaş

Bankaların, bankalar ve diğer bireysel kredi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşların alacakları ücretlere ilişkin yasal düzenleme tamamlandı. Bankalar, ücretleri enflasyonun yüzde 20 fazlasına kadar müşterisine sormadan, yalnızca bilgilendirme yaparak artırabilecekler.

Bir takvim yılı içinde ücretlerde, Türkiye İstatistik Kurumunca bir önceki yıl sonu itibarıyla açıklanan yıllık tüketici fiyatları endeksi artış oranının yüzde 20 fazlası ve üzerinde artış yapılabilmesi için finansal tüketiciden onay alınması gerekiyor.

Bunun altında artış öngören değişikliklerin ise finansal tüketiciye en az 30 gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı yoluyla veya kaydı tutulan telefon vasıtasıyla bildirilmesi zorunlu olacak.

15 GÜN İÇİNDE VAZGEÇME HAKKI

Bu bildirim üzerine finansal tüketicinin kendisine bildirim yapıldığı tarihten itibaren 15 gün sonrasına kadar ürünün veya hizmetin kullanımından vazgeçme hakkı saklı olacak. Bu hakkın kullanılması halinde uygulanacak ücret artışının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilave ücret alınamayacak.

Kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorunda olacaklar.

DAVALAR SÜRECEK

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Yönetmelik Hukuk Komisyonumuz tarafından incelendikten ve diğer tüketici örgütlerinden de görüş alındıktan sonra gerek görüldüğü takdirde Danıştay nezdinde iptal davası açacağız” dedi. Yayınlanan bu yönetmeliğin geriye işlemeyeceğini vurgulayan Ağaoğlu, dolayısıyla son on yıldır hesap işletim ücreti, dosya masrafı, yapılandırma ücreti ve kredi kartı aidatlarını geri almak üzere Tüketici Hakem Heyetlerine (THH) başvurularının süreceğini söyledi.

20 KALEM KESİNTİ

* Yönetmelik ile artık bankalar müşterilerinden faiz dışında 5 ana başlık altında 20 kalem ücret yansıtabilecek.
* Yargıtayın bankaların faize ek olarak yasal ve zorunlu giderler dışında bedel almalarının haksız olduğuna dair kararına rağmen, bu günden sonra imzalanacak tüketici kredileri için dosya masrafı yeni yönetmelikle yasal çerçeveye oturtuldu.
* Kredi Tahsis Ücreti başlığı ile kullandırılacak kredinin yüzde 5’ine kadar dosya masrafı alınabilecek.
* Yüz bin lira kredi kullanan tüketiciden banka faiz ve zorunlu giderler dışında beş yüz lira ek bedel tahsil edilebilecek.
* Maaş hesabı, kira ödemesi, öğrenci harcı, SGK destekleri, icra tahsilatı ve benzeri yasal zorunluluk nedeniyle yapılan banka işlemlerinden ücret alınmamasına yönelik bir madde bulunmuyor.
* Zorunlu ödemelere ilişkin bir düzenleme olmaması kiracıları ek maliyet getirecek. Oturduğu evin kirasını banka üzerinden ödemek zorunda olan kiracı başka şehirde yaşayan ev sahibinin bankasına kirasını öderken her ay ilave bedel ödemek zorunda kalacak. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Fitch, Türkiye\'nin notunu açıkladı

SONRAKİ HABER

Meksika-ABD sınırında 4 mülteci ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa