03 Ekim 2014 21:47

‘Komite ve belgesel jürisi uzlaşmalı’

Gezi belgeselinin Altın Portakal’da yarışmadan çıkarılmasına ne tepki vereceği merak konusu olan Festivalin Jüri Başkanı Yılmaz Erdoğan, “Bu tartışmanın benimle ilgisi yok, sorumlu ben değilim” dedi.

Paylaş

Gezi belgeselinin Altın Portakal’da yarışmadan çıkarılmasına ne tepki vereceği merak konusu olan Festivalin Jüri Başkanı Yılmaz Erdoğan, “Bu tartışmanın benimle ilgisi yok, sorumlu ben değilim” dedi.

Reyan Tuvi’nin yönettiği “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” adlı Gezi belgeselinin 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışma bölümünden çıkarılması, tartışma yarattı.
Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını üstlenen Yılmaz Erdoğan, Hürriyet Yazarı Cengiz Semercioğlu’nun haberine göre, kendisine yönelik eleştiriler üzerine konuyla ilgisi olmadığını söyledi.

Erdoğan, “Sansürün olduğu yerde ben olmam. Ben de diğer jüri arkadaşlarım da herhangi bir sansür çabasına hiçbir zaman ortak olmadık, olmayız. Ama kimse birbirini dinlemiyor, sosyal medyada bana hakaretler ediliyor. Amacımız sonuç almaya çalışmak mı, kavga etmek mi?” dedi.

TARTIŞMANIN BENİM JÜRİMLE İLGİSİ YOK

“Ben, Altın Portakal’ın ulusal uzun metraj yarışmasının jüri başkanıyım. Yapılan tartışmanın benim jürimle ilgisi yok. Olayın sorumlusu olarak beni yansıtmaları doğru değil. Konu, belgesel bölümündeki bir filmle ilgili. Filmi izlemediğim için herhangi sanatsal bir tartışmaya girmem mümkün değil. Filmin hakaret ve küfür içerdiği söyleniyor. Eğer doğruysa, festival komitesinin filmin yarışmasına itiraz etme hakkı olabilir. Ama bir sansür olması mümkün değil. Ben, bu filmin belgesel ana jürisi tarafından tekrar izlenip değerlendirilmesini ve festival komitesiyle uzlaşmaya varılmasını çözüm önerisi olarak sunuyorum. Umarım işe yarar.”  

Yılmaz Erdoğan, kendisine yönelik eleştirilere “Seyretmediğim, bilmediğim bir belgeselle ilgili neden adımın bu kadar çok ve yerli yersiz dillendirildiğini anlamış değilim” diye tepki gösterdi.


KÜÇÜK KARA BALIKLAR EKİBİNDEN TUVİ’YE DESTEK

Antalya Film Festivali Belgesel kategorisinde yarışmacı olan Küçük Kara Balıklar ekibi de festivalde yaşanan sürece dair bir açıklama yaptı. Ekip Altın Portakal komitesinin aldığı karardan vazgeçmesini ve filmin festival programına yeniden dahil edilmesini istedi. 

A. Haluk Ünal, Ezel Akay, Serpil Güler, Cem Terbiyeli ve Önder İnce’den oluşan filmin yönetmenler, “Reyan Tuvi’nin sonuna kadar yanında olacağımızı, kendi kararlarımızı onun kararlarına bakarak vereceğimizi, filmini festivalde, yarışmacı olarak görmeyi talep ettiğimizi ilan ediyor; Festival Yönetiminin yaptığı hatadan dönmesini bekliyoruz.” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Yeşilçam bir emektarını daha yitirdi

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa