03 Ekim 2014 15:37

Kobanê direnişi 19. gününde

YPG Genel Komutanlığı, IŞİD’in Kobanê kentine girdiği yönündeki bilgilerin doğru olmadığını belirterek, "Bazı çevrelerin bu hayali gerçekleşmeyecek" dedi. YPG, "DAİŞ'in yok oluşu ve yenilgisi Kobanê'de başlayacak. Kobanê'nin her sokağı ve evi DAİŞ'e mezar olacak" diye ekledi.

Paylaş

SON GELİŞME: 00.53 DİHA: IŞİD'in gece saatlerinde Kobanê'ye üç taraftan ağır silahlarla saldırıda bulunduğu bildirildi.

ANHA’nın haberine göre, IŞİD, gece saatlerinde kuşatma altındaki Kobanê'ye üç cepheden ağır silahlarla saldırıda bulunuyor.
Saldırıların özellikle Girê Miştenur (Miştenur Tepesi) yönünden gerçekleştiği bildirilirken, YPG-YPJ savaşçılarının da IŞİD'e sert karşılık verdiği öğrenildi. Yaşanan çatışmaların sonuçlarına ilişkin bilgi alınamazken, çatışmaların her üç cephede de sürdüğü bildiriliyor.

21.15 Uluslararası koalisyona bağlı uçakların Kobanê'nin doğusunda IŞİD'e ait iki noktayı vurduğu bildirildi.

ANHA Haber Ajansının yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre koalisyon uçakları IŞİD'e ait iki notayı vurdu ve bombardıman sonucunda çıkan yangın Suruç tarafından da görüldü.

21.12 ANF: YPG güçlerinin Kobanê merkezine sızmak isteyen IŞİD'e darbe vurarak, çok sayıda IŞİD'liyi öldürdükleri bildirildi.  18 IŞİD'linin cenazesi YPG güçlerinin eline geçti.  Çatışmaların şiddetli bir şekilde devam ettiği bildiriliyor.

21.07 HDP ve HDK Kadıköy Gençlik Meclisi tarafından Kobanê direnişiyle dayanışmak amacıyla Kadıköy'de kurulan yaşam nöbeti çadırı polis saldırısıyla kaldırıldı. Polis çadırın "izinsiz kurulduğu" gerekçesini ileri sürdü. Çadıra polis saldırısı sırasında polis gençlerin Kobanê halkıyla dayanışmak amacıyla başlatılan kapmpanya kapmsamında toplanan yardım paralarına da el koymak istedi.  Polis müdahalesinde gözaltına alınan olmazken gençlerin meydandaki bekleyişi devam ediyor. Gençlerin yaşam nöbeti çadırını yarın saat 14.00'de tekrar kuracakları öğrenildi.

IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırıları 19. gününde de devam ediyor. Doğu, güney ve batı olmak üzere 3 cephede YPG-YPJ güçlerinin direnişi sürerken, bugün IŞİD kaynaklı bilgilerle yayılan "Kobanê'ye girildi" iddiaları, bizzat YPG Genel Komutanlığı tarafından yalanlandı. "Bazı çevrelerin bu hayali gerçekleşmeyecek" diyen YPG, "DAİŞ'in(IŞİD) yok oluşu ve yenilgisi Kobanê'de başlayacak.  Kobanê'nin her sokağı ve evi DAİŞ'e mezar olacak" dedi.

ANF'nin haberine göre YPG Genel Komutanlığı, IŞİD’in Kobanê kentine girdiği yönündeki bilgilerin doğru olmadığını belirterek, "Bazı çevrelerin bu hayali gerçekleşmeyecek" dedi. YPG, "DAİŞ'in yok oluşu ve yenilgisi Kobanê'de başlayacak.  Kobanê'nin her sokağı ve evi DAİŞ'e mezar olacak" diye ekledi.

YPG Komutanlığı Kobanê'deki çatışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, DAİŞ çetelerinin 15 Eylül'de Kobanê'yi işgal etmek için başlattığı saldırıların devam ettiğini belirterek, "Çete grupları Kobanê'nin her üç cephesinde ağır silahlarla saldırarak ilerlemek istiyorlar" dedi.

Açıklamada, "Biz YPG olarak, nasıl ki üç yıldır Rojava'da, Efrin'den Cezaa'ya kadar halkları ve değerleri koruduysak, şimdi de imkanlarımız ve şartlar ne olursa olsun, tarihi sorumluluklarımızı yerine getireceğiz" denildi.

‘DAİŞ'i KOBANÊ OVASINDA ÇÖKERTECEĞİZ’


YPG açıklamasında şunlar ifade edildi:

"Halkımız ve dostlarımız merak etmesin, Kobanê hiç bir zaman düşmeyecek.  Kobanê'ye giriş hiç bir şekilde mümkün değil. Kobanê'de son yüzyılın direnişi gerçekleşecek ve Kobanê, DAİŞ'e mezar olacak.

DAİŞ'in yok oluşu ve yenilgisi Kobanê'de başlayacak.  Kobanê'nin her sokağı ve evi DAİŞ'e mezar olacak.  Kobanê çevresindeki direniş büyüyecek ve DAİŞ'i çökertecek, yenilgiye uğratacak.

Bazı basın organları ve kaynaklar 18 gündür her gün DAİŞ'in Kobanê'ye girdiğini iddia ediyor.  Bu doğru değil. Bazı çevrelerin bu hayali gerçekleşmeyecek.  Biz YPG olarak, DAİŞ'in çökertilmesi ve zaferin kazanılması için gerekli olan herşeyi yapacak.

İyi bilinmeli ki, DAİŞ'i Kobanê ovasında kıracağız ve Batı Kürdistan ile Özgür ve Demokratik Suriye zaferini tüm dünyaya ilan edeceğiz.

Tüm Kürdistan gençlerini, ama aynı zamanda özgürlük ve eşitlikten yana olan tüm gençleri saflarımıza katılmaya çağırıyoruz.  Tarihi sorumluluklarınıza sahip çıkın. DAİŞ'in vahşi saldırıları karşısında insanlık mücadelesine katılın" (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Eş başkanlar bayramı Kobanê’de geçirecek

SONRAKİ HABER

Kaçak yurttaki cinsel istismarla suçlanan kurs hocası tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa