03 Ekim 2014 15:01

Gazetecilere Allahu ekber diyerek saldırdılar

Diyarbakır’da Kobanê’ye destek eylemi sırasında haber takibi yapan AzadîyaWelat ve JÎNHA muhabirlerinin eli bıçaklı ve sopalı kişilerin saldırısına uğraması gazetecilerin yaptığı basın açıklamasıyla kınandı.

Paylaş

Diyarbakır’da Kobanê’ye destek eylemi sırasında haber takibi yapan AzadîyaWelat ve JÎNHA muhabirlerinin eli bıçaklı ve sopalı kişilerin saldırısına uğraması gazetecilerin yaptığı basın açıklamasıyla kınandı. Açıklamaya DİHA, İMC, Hayat TV, Evrensel, JÎNHA ve AzadîyaWelat çalışanları katıldı. Gazetecilerin açıklamasında saldırıların planlı yapıldığına ve özgür basına yönelik olduğuna dikkat çekildi.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde haber takibi yapan gazeteciler önceki akşam saatlerinde IŞİD taraftarı olduğu iddia edilen bir grubun bıçaklı ve sopalı saldırısına uğradı. Saldırıda  AzadîyaWelat Muhabirleri Nihat Kutlu, Bişar Durgut, JÎNHA Muhabirleri Beritan Canözer, ve Sarya Gözüoğlu yaralandı. 8 yerinden bıçaklanan Bişar Durgut’un tedavisi kaldırıldığı hastanede devam ediyor.

Saldırılara tepki gösteren gazeteciler Diyarbakır Azadiya Welat gazetesi önünde açıklama yaptı Gazeteci Ramazan Ölçen polis gözetiminde bir grubun haber izleyen muhabirlere saldırdığını belirterek, “Saldırganlara polisin hiçbir müdahalesi olmamıştır. Bu saldırıyı Kobanê direnişinden rahatsız olan ve IŞİD’e destek veren gruplar yapmıştır. Bu saldırılar özgür basını asla susturamayacaktır” dedi. Kobanê’de IŞİD’lilerin gazeteciler Deniz Fırat’ı ve Mazlum Bagok’u katlettiğini hatırlatan Ölçen, Suruç’ta da askerlerin gazetecileri hedef aldığını söyledi. Ölçen “Bu gruplar ‘90’lı yıllardaki Hizbu-kontra çetelerinin yerini tutmaktadır. Ancak ‘90’lı yıllarda özgür basın nasıl susmamışsa şimdi de susmayacaktır” dedi. Ölçer, saldırganların fotoğraf ve görüntülerinin ellerinde olduğunu ve haberlerde kullanıldıklarını belirterek polisin ve savcılığın bir an önce adli bir süreç başlatması gerektiğini kaydetti.

‘ALLAHU EKBER. BUNLARI ÖLDÜRÜN’

Darbedilen gazetecilerden Beritan Canözer haber takibi yaparken başına gelen olayı gazetemize şöyle aktardı: “5 Nisan Mahallesi’nde çocuklar ateş yakmışlardı. Orayı çektikten sonra ajansa doğru gitmeye başladık. O sıra sakallı ve şalvarlı bir grup bizim fotoğraflarımızı çekmeye başladı. Bunlar o bölgede bulunan Yusufi Derneğindendiler. Gruptan birilerinin argo kelimeler kullanarak ‘Bunları çekin. Bize lazım olacak’ dediğini duydum. Ben ‘Çekmeyin’ tepkisini gösterince tekrar argo kelimeler kullandılar. Birkaç dakika sonra da 20 kişilik bir grup önümüzü kesti. Yaklaşık 30 kişi de arkamızdaydı. İçlerinden biri Sarya arkadaşımın saçlarını tuttu. ‘Ne çekiyorsunuz, kimsiniz?’ diye bağırdık. Biz bir şey demeye fırsat kalmadan 50 kişiden fazla olan grup üzerimize saldırdı. Bize vurmaya başladılar. Özellikle kadın olduğumuzdan dolayı bana ve Sarya’ya yöneldiler. O sırada sadece ‘Allahu ekber. Öldürün bunları’ dediklerini duydum. Erkek arkadaşlarımız bizi korudular. O sırada Bişar arkadaşımızı bıçakladılar. Sonra bir şekilde onların arasından kaçarak bir eve sığındık. Şans eseri kurtulduk. Bu saldırıyı cana kasten yaptılar. Ama biz özgür basın olarak susmayacağız. Yolumuza devam edeceğiz.” (Diyarbakır/EVRENSEL)


ÖNCEKİ HABER

Suriye’de yas ve öfke günü

SONRAKİ HABER

Kanser hastası, ilaç mücadelesini kazandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa