03 Ekim 2014 06:00

Dünya’da ucuzluyor Türkiye’de artıyor!

Ortadoğu’da yükselen jeopolitik risklere karşın, küresel ekonomideki zayıf görünüm ve arz fazlasına bağlı olarak petrol fiyatları son iki yılın en düşük düzeylerine indi. Söz konusu iniş Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına yansımadı. Aynı şey doğal gaz için de geçerli.

Paylaş

Ortadoğu’da yükselen jeopolitik risklere karşın, küresel ekonomideki zayıf görünüm ve arz fazlasına bağlı olarak petrol fiyatları son iki yılın en düşük düzeylerine indi. Söz konusu iniş Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına yansımadı. Aynı şey doğal gaz için de geçerli. Küresel düzeyde son iki yılda 5’te bir oranında düşürülen doğal gazın fiyatı Türkiye’de, arttıkça artıyor.
Türkiye’nin de fiyatlamada temel aldığı Brent ham petrolünün varil fiyatı 95 doların da altına indi. Brent petrolü 94.04 dolar ile iki yıldan uzun sürenin en düşüğüne yakın düzeylere geriledi. Brent petrolünün varil fiyatı 27 Haziran 2012 tarihinde 92.06 dolara kadar gerilemişti.

Analistler, küresel petrol arzının bol miktarda olması Brent petrolü fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini, bu gelişmelerde Avrupa ve Çin’deki zayıf talebin etkili olduğuna işaret ediyor.

DOĞAL GAZ DÜNYADA YÜZDE 22 UCUZLADI

İki yıllık sürede küresel piyasalarda doğal gaz fiyatları yüzde 22.1 düştü. Türkiye’de ise 2012 eylül ayına göre yüzde 21.5 daha pahalı.

Küresel doğal gaz fiyatları üzerinden yapılan araştırmaya göre, Avrupa doğal gaz fiyatları 2012 ekim ayında (mmbtu) 11.58 dolar, kasım ayında 11.83 dolar ve aralık ayında 11.79 dolar düzeyindeydi. Üç ayın ortalama fiyatı 11.73 dolar olarak hesaplandı.

Buna karşılık, bu yıl ağustos fiyatları 9.14 dolar düzeyine kadar çekildi. Böylece, doğal gazın 2012 yılı son çeyreğindeki ortalama 11.73 dolarlık fiyatıyla, 2014 ağustos ayı fiyatı karşılaştırıldığında, Avrupa doğal gazı fiyatının yüzde 22.1 düzeyinde gerilediği ortaya çıkıyor.

Aynı dönemlerde, 1.8095 liradan, dünkü zirve olan 2.2895 liraya çıkan dolardaki artış ise yüzde 26.5 düzeyini buluyor.

Aynı hesaplama doların eylül ayı başındaki 2.15 liralık kuru ile yapıldığında ise dolardaki artış yüzde 18.8 düzeyinde kalıyor.

RUSYA GAZI UCUZLATSA DA TÜKETİCİYE YANSIMAYACAK

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya’dan yeni kontrat dönemi ile ilgili indirim talep ettiklerini ancak mevcut şartlarda bunun tüketiciye yansımayacağını söyledi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya’nın doğal gaz devi Gazprom yöneticileriyle bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklamalar yapan Yıldız, Türkiye’nin fiyat revizyon hakkını kullanmak istediğini, bunun müzakere masasında rahatlıkla sonuçlanabileceğini belirterek şunları ifade etti: “Biz yıl sonunda başlayacak kontratın bize verdiği revizyon hakkı ile ilgili şimdiden hazırlıklar yapalım dedik. Bizim indirim almamız lazım geldiğini kendilerine net bir şekilde söyledik. Bizden daha uygun fiyatlarda doğal gaz alan AB ülkeleri var. Bizden daha pahalı alan ülkeler var. Türkiye’nin gelişen yüzünü daha iyi hissedeceğimiz bir fiyatı aynı şekilde kurguladığımızı kendilerine ilettik. Bütün bunların her birini bir paket olarak değerlendireceğiz.”
Rusya’dan alınan indirimi Türkiye’ye yansıtacak safhada olmadıklarını kaydeden Yıldız, “Maliyetlerimiz hâlâ çok yüksek. Dövizle aldığımız TL ile sattığımız bu yapı içinde maliyetlerimiz çok yüksek. BOTAŞ’ın 1 milyar dolar bir eksisinden bahsediyoruz. Bizim amacımız bütün bunları telafi etmek yönünde” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Bekir Şimşek, Süleyman Acar ve ‘sessiz imha’...

SONRAKİ HABER

Filistin’den ABD çalıştayına karşı boykot çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa