02 Ekim 2014 16:49

Skandalın ardında özelleştirme var!

Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki mülteci yurtlarında özel güvenlik görevlilerinin şiddet skandalı, özel firmanın görevine son verilmesine, işkence yapan görevliler hakkında ise dava açılmasına neden oldu.

Paylaş

Semra ÇELİK
Köln


Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki mülteci yurtlarında özel güvenlik görevlilerinin şiddet skandalı, özel firmanın görevine son verilmesine, işkence yapan görevliler hakkında ise dava açılmasına neden oldu.

Eyaletteki Arnsberg idaresine bağlı Burbach kentinde bulunan mülteci yurdunda, yurdun güvenlik görevlilerinin 20 yaşındaki Cezayirli bir mülteciye kötü muamele ettiğinin ortaya çıkması Almanya’da büyük tartışma yarattı. Özel güvenlik firması European Homecare’in işine son verilirken, korumalar hakkında dava açıldı. Mültecinin dövülme ve aşağılanma sahnelerinin cep telefonuyla çekilen görüntülerinde gencin elleri bağlanarak yere yatırıldığı ve yanında biri ayağını mültecinin ensesine koyan iki görevlinin bulunduğu görülüyor. Polisin başlattığı soruşturmada yüzlerce mültecinin ifadesi alındı. Firmada görevli olan ve mültecilere şiddet uygulayan korumaların sabıkalarının olduğu da belirlendi. Aynı durumun Essen’deki bir yurtta da olduğu, korumalar tarafından dövülen mültecinin doktor raporu alarak dövüldüğünü kanıtladığı açıklandı. Mülteci yardım örgütleri, yapılan yasal değişikliklerle ve en son da mülteci yurtlarının güvenliğinin özelleştirilmesiyle yurtların Guantanama’ya çevrildiğini iddia ettiler. Eyalet İçişleri Bakanı Ralf Jaeger de mültecilere yönelik şiddete tahammül edilmeyeceğini bildirdi.

SOL PARTİ’DEN ELEŞTİRİ

Burbach’da mültecilere yönelik işkence ve kötü muamele üzerine açıklama yapan Die Linke (Sol Parti) Meclis Grubu İç politika Sözcüsü Ulla Jelpke ve partinin NRW Eyalet Sözcüsü Özlem Alev Demirel, bu durumun sadece NRW ile sınırlı olmadığını, Almanya’nın hemen her köşesinde yapıldığını söylediler. Jelpke Eyaletler Birliğinden, mültecilerin barınma koşulları ile ilgili olarak temel reformlar yapılmasını isteyerek mültecilerin yaşamlarının özel şirketlere teslim edilemeyeceğini, kendi yaşamlarını kendilerinin belirlediği koşullara sahip olması gerektiğini söyledi. Demirel ise hükümet ortağı partilere mensup politikacıların gelişmeler karşısında şaşırmalarının inandırıcı olmadığını belirtti.”Bu koşulları hazırlayanlar kendileri.’ diyen  Özlem Alev Demirel, sorumluların derhal cezalandırılmasını, özel şirketlerin değil yerel yönetimlerin mültecilerin bakımını üstlenmesini ve mülteci yurtlarının özel şirketlerde çalışan Neonazilere teslim edilmesinin engellenmesini istedi.
 

ÖNCEKİ HABER

Koza\'nın geride bıraktıkları

SONRAKİ HABER

Yargı AOÇ arazisinin satışını durdurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa