02 Ekim 2014 16:18

Teksas’ta 5 çocuk ebola şüphesiyle izleyeme alındı

ABD’nin Teksas eyaletinin Dallas şehrinde, ülkeye yaklaşık iki hafta önce Liberya’dan gelen bir kişide Ebola virüsüne rastlanmasının ardından, hastayla temasa geçtiği düşünülen 5 çocuk daha izlemeye alındı.

Paylaş

ABD’nin Teksas eyaletinin Dallas şehrinde, ülkeye yaklaşık iki hafta önce Liberya’dan gelen bir kişide Ebola virüsüne rastlanmasının ardından, hastayla temasa geçtiği düşünülen 5 çocuk daha izlemeye alındı. İsmi Thomas Eric Duncan olarak açıklanan hasta, ABD’de Ebola tanısı konulan ilk kişi olarak kayıtlara geçmişti.

Basın toplantısında konuşan Dallas Bağımsız Okul Bölgesi Müdürü Mike Miles da, “Öğrenciler herhangi bir belirti taşımıyor; bu yüzden virüsü geçirme olasılıkları oldukça düşük.” dedi. Sağlık görevlileri, ABD’ye akrabalarını ziyaret etmek için geldiği belirtilen hastanın, 5’i çocuk olmak üzere 18 kadar kişi ile temasa geçmiş olduğunu söyledi. Çocukların bu hafta başında okula gittiği ancak daha sonra eve gönderilerek izlemeye alındığı belirtildi.

ABD’nin ilk Ebola vakası olan Liberyalı hastanın, fenalaşıp hastaneye kaldırılmadan iki gün önce hastaneye gittiği; ancak antibiyotik verilerek eve geri gönderildiği ortaya çıkmıştı. Teksas Presbiteryen Hastanesi yetkilileri “pişmanlık verici” olarak nitelendirilen durumun, söz konusu bilginin hastane çalışanları arasında yeterince aktarılmamasından kaynaklandığını itiraf etti. Teksas Valisi Rick Perry ise ellerinde salgını önlemeye yetecek tıbbi altyapının bulunduğunu ve ABD’nin bu tür bir durumla baş edebilecek donanıma sahip olduğunu söyledi.
(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

F.O. bu sefer de tecavüz sanığı ile aynı cezaevinde

SONRAKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 25 Haziran 2019 Salı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa