02 Ekim 2014 10:09

Diyarbakır'da Kobanê için hayat durdu

Diyarbakır'ın dört merkez ilçesi Bağlar, Kayapınar, Yenişehir ve Sur ilçesinde bugün esnaf IŞİD'in Kobanê Kantonu'na dönük saldırılarına karşı iş yerlerini açmayarak tepkilerini ortaya koydu.

Paylaş

Diyarbakır'ın dört merkez ilçesi Bağlar, Kayapınar, Yenişehir ve Sur ilçesinde bugün esnaf IŞİD'in Kobanê Kantonu'na dönük saldırılarına karşı iş yerlerini açmayarak tepkilerini ortaya koydu. Halk İnisiyatifi'nin "hayatı durdurma" çağrısının ardından kepenklerin açılmadığı kentte, belediye otobüsleri çalışmazken, çağrıya uyan temizlik işçileri de caddeleri temizlemedi. Birçok bölgede, okulların da kısmi olarak boykot edildiği gözlenirken daha önceki kepenk kapatmalarda açık olan eczanelerin bile kepenklerini açmaması dikkat çekti.

Sessizliğin hâkim olduğu kentte birçok noktada ise polislerin zırhlı araçlar eşliğinde bekletildiği görüldü.

Her bayram öncesi yoğun kalabalığın görüldüğü Sur ilçesinde kapalı dükkanların önündeki kaldırımlarda seyyar satıcılar göze çarptı. İlçenin en işlek caddeleri Gazi, Melikahmet ve İnönü bulvarı başta olmak üzere birçok yerde esnaflar kepenklerini açmadı. Cadde başlarında akrep tipi zırhlı araçların bekletildiği görülürken, yine kimi kamu kurumlarının önlerinde de resmi polislerin konumlandırıldığı görüldü.

Yenişehir ilçesinde başta Ofis semti olmak üzere Şehitlik ve Fiskaya gibi semtlerde de esnaflar iş yerlerini açmadı. Bağlar'ın Göçmenler, Sento, Medine bulvarı, Sunay, Turgut Özal bulvarı, Kuruçeşme, 5 Nisan, Emek ve Öğretmenler caddelerinde de esnafların büyük bir bölümü kepenklerini açmadı.

Benzer görüntülerle karşılaşılan bir diğer ilçe ise Kayapınar. Huzurevleri, Diclekent ve Peyas mahalleleri başta olmak üzere ilçenin büyük bir bölümünde kepenkler kapalı durumda.

Merkez ilçelerinin yanı sıra dış ilçeler olan Lice, Hazro, Çınar, Ergani, Silvan ve Bismil'de de esnaflar iş yerlerini açmadı. Yine öğrencilerin okulları boykot ettiği ilçede minibüsçüler kontak açmadı.

POLİS EYLEMLERE SALDIRDI

Merkez Bağlar ilçesi Göçmenler Caddesi üzerinde toplanan çok sayıda genç, barikat kurarak caddeyi trafiğe kapattı. Polisler, bulundukları akrep tipi zırhlı araçlardan attıkları biber gaz bombaları ve TOMA’dan sıkılan tazyikli su ile gençlere saldırdı. Gençlere yönelik müdahale sırasında cam ve balkonlarına çıkıp, kendilerine tepki gösteren çevredeki binalarda yaşayan yurttaşlara da tazyikli su sıkan polisin rastgele attığı gaz bombalarından en çok yaşlılar ve çocuklar etkilendi. Polisler, çıkan olayları takip eden basın mensuplarına da yöneldi. Hedef alarak basın mensuplarına gaz bombası atan polisler, bir süre boyunca devam eden olayların sakinleşmesi üzerine ara sokaklarda eylemci avına başladı. Kayapınar ilçesinde AKP ilçe binasına yürümek isteyen kitleye polis saldırdı. Nafiye-Ömer Şevki Cizrelioğlu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde okuyan öğrencilerin eylemine saldıran polis 13 öğrenciyi gözaltına aldı. Öğrenciler daha sonra serbest bırakıldı.  (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kadınlardan tezkereye karşı Boğaz Köprüsü\'nde eylem

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa