02 Ekim 2014 08:57

'Rehinelere karşılık 180 IŞİD'li serbest bırakıldı' iddiası

101 gün boyunca IŞİD’in elinde rehin kalan 49 Musul Konsolosluğu çalışanının serbest kalması konusunda yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, konsolosluk çalışanları, 180 IŞİD militanı karşılığında serbest bırakıldı; militanlar Van’da toplanıp örgüte teslim edildi.

Paylaş

101 gün boyunca IŞİD’in elinde rehin kalan 49 Musul Konsolosluğu çalışanının serbest kalması konusunda yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, konsolosluk çalışanları, 180 IŞİD militanı karşılığında serbest bırakıldı; militanlar Van’da toplanıp örgüte teslim edildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan konuyla ilgili son açıklamasında "Velev ki takas yapıldı" demişti.

Taraf gazetesinden Hüseyin Özay’ın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre  serbest bırakılan 180 IŞİD'linin bir kısmı gözaltına alınan örgüt üyelerinden oluştu. IŞİD’e teslim edilen örgüt üyeleri arasında, örgütün üst düzey yöneticileri de yer aldı. IŞİD’in 180 personeli önce Van’da toplandı ardından da otobüslerle, kafileler halinde Suriye’de örgüte teslim edildi.

Haberde 49 rehinenin serbest bırakılmasının perde arkası şöyle aktarılıyor:

"Süreç ABD’nin, IŞİD’e yönelik hava operasyonları ile başladı. ABD, Türkiye’de tedavi gören IŞİD militanlarının serbest bırakılmamasını istedi. Ayrıca, Türkiye’de yakalanan IŞİD’çilerin de serbest bırakılmaması konusunda Türkiye’ye uyarıda bulundu. IŞİD ise örgüt üyelerinin serbest bırakılması ve tedavi edilenlerin de geri gönderilmesi konusunda hükümete yönelik baskılarını sürdürdü.

ABD ile IŞİD arasında kalan AKP Hükümeti, “takas” formülünü geliştirdi. Yani, rehineler karşılığında Türkiye’deki IŞİD militanlarının IŞİD’e katılmalarının sağlanması önerildi. Takasın perde arkasında da bu formül yatıyor. Bu diplomatik formül ile Türkiye’nin hem topraklarında bulunan IŞİD’çilerden kurtulduğu hem de rehinelerin serbest kalmasının sağlandığı öne sürülüyor. Rehinelerin serbest bırakılması esnasında ise Türkiye güvenlik birimlerinin doğrudan bir operasyonu olmadı.

Takas işlemlerinde, ABD’ye destek veren aşiretlerin önde gelen isimleri rol oynadı. Anlaşmanın sağlanmasının ardından İŞİD rehineleri sınıra kadar getirerek, MİT’e haber verdi. Ve rehineler, güvenlik birimleri tarafından teslim alınarak Türkiye’ye getirildi. IŞİD militanlarının serbest bırakılması ise Türk rehinelerinin serbest kalmasının ardından gerçekleştirildi. IŞİD militanlarının serbest kalması yaklaşık bir hafta sürdü. Hastanelerde tedavi gören IŞİD militanları ile hapishanelerde gözaltında tutulan militanlar öncelikle Van’da bir güvenlik biriminde tutuldu. Ardından da kafileler halinde IŞİD yönetimine teslim edildi. Bu çerçevede örgüte teslim edilen militan sayısının 180’e ulaştı. Örgüte teslim edilen üyeler arasında örgütün üst düzey yöneticilerinin de olduğu öğrenildi. Niğde’de polislere yönelik saldırı düzenleyen IŞİD militanların da serbest bırakılanlar arasında olup olmadığı bilinmiyor. Ancak, kulislerde ilk etapta takas edilecek IŞİD üyeleri arasında, Niğde’de polislere saldırı düzenleyen IŞİD militanlarının da olduğu ancak, tepkiler üzerine bu militanların isimlerinin takastan çıkarıldığı konuşuluyor.

IŞİD’e rehineler karşılığında silah ve para verilmedi. Ancak, ilk günlerde, IŞİD yönetimi ile yapılan pazarlıklar sonucunda belirli miktarda bir para örgüt yöneticilerine verildi."

ÖNCEKİ HABER

\'Kürt sorununun çözümü Kobanê\'de düğümlendi\'

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa