01 Ekim 2014 17:05

Coşkun akan Munzur artık dereye döndü

Munzur Çayı’ndaki derinlik son 50 yılın en düşük seviyesine indi. Pek çok kişinin yüzmeye korktuğu Munzur Çayı’nda şimdilerde paçaları sıvayarak karşıdan karşıya geçmek mümkün.

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim


Munzur Çayı’ndaki derinlik son 50 yılın en düşük seviyesine indi. Pek çok kişinin yüzmeye korktuğu Munzur Çayı’nda şimdilerde paçaları sıvayarak karşıdan karşıya geçmek mümkün.

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan 40 gözeden doğan ve aktığı Munzur Vadisi boyunca onlarca derenin katıldığı Munzur Çayı’nın yıllık ortalama debisi saniyede 125 metreküpken, 12 metreküpe kadar düştü. Kent merkezinde Pülümür Çayı ile buluşarak önce Uzunçayır ardından da Keban Barajı’na dökülen Munzur Çayı özellikle bahar mevsimiyle birlikte coşkun akışıyla ünlüdür. Çayda başta rafting olmak üzere bir çok su sporu yapılabiliyor. Çayın şimdiki hali ise adeta bir dereyi andırıyor.

Yaşanan kuraklığı felaket olarak nitelendiren Tunceli Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Ali Bul; “150 köye itfaiye ile su veriyoruz. Bu köylerdeki ana çeşmeler kurudu. Belediyemizin bütün araç gereçleri seferber olmuş durumda. Son dönemde yapılan barajların etkisiyle kar yağmıyor. Bu gelecekte daha büyük bir tehlikenin de işaretidir” dedi.

Çay sularının çekildiği alanlar çölü andırırken, çay kenarında bulunan işletme sahipleri düşük debi nedeniyle iş yapamadıklarını belirtiyor. Zülfü Kağanaslan, “Önceki yıllarda Munzur’un derinliği iki metreyi geçiyordu. İnsanlar köprüden çaya atlıyorlardı. Şimdi 40-50 santim derinlik var. İşlerimizi çok etkiledi. Eskiden 4-5 ay iş yapıyorduk, şimdi iş yapamıyoruz” dedi. Murat Geyik isimli çalışan da, “İnsanlar gelmiyor. Suyun azaldığını gördükçe moralleri bozuluyor. Su kenarındaki işletmelerin tamamının yüzde 50 kaybı var” diye konuştu.

 

ÖNCEKİ HABER

Topbaş, kestiği ağaçları otobüse dikti!

SONRAKİ HABER

Garo Paylan işsizlik ve zamları Bakan Albayrak'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa